Asta Video Fest

Ośrodek Radioterapii w Pile na ukończeniu

05.10.2017   Autor: Artur Maras
---

Budowa obiektu dla Ośrodka Radioterapii obok Szpitala Specjalistycznego w Pile na finiszu. Będzie to pierwszy etap prac. Potem budynek trzeba będzie wyposażyć w specjalistyczny sprzęt. Inwestycja warta ponad 50 mln zł będzie ogromnym udogodnieniem dla pacjentów chorych na nowotwory z Piły i okolic.

Budowa piętrowego Ośrodka Radioterapii obok Szpitala Specjalistycznego w Pile, ruszyła w kwietniu ubiegłego roku. Teraz budynek jest na ukończeniu.

- Ta część jest najbardziej wykończona z drzwiami, z tapetami na ścianach, z wykładzinami, w zasadzie tylko brakuje tylko malowania pomieszczeń, które widać za nami - pokazuje Jacek Sionda, kierownik budowy.

Będzie to część przeznaczona na gabinety lekarskie oraz hostel dla pacjentów ośrodka i ich opiekunów. W drugiej części budynku będą znajdować się m. in. dwa bunkry do naświetlań. Przed budynkiem powstanie parking na 40 miejsc. 5 lat temu powiat pilski przekazał pod budowę obiektu swoją działkę. Gmina Piła z kolei dała pieniądze na dokumentację projektową.

- 2,5 mln to udział samorządu miejskiego, jak gdyby taka zachęta, która spowodowała, że podjęto decyzję. Była ona oczywiście i merytoryczna i polityczna bo trzeba pamiętać, że tylko dwa takie ośrodki powstały w Kaliszu i w Pile
- zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Ośrodek Radioterapii, który powstaje obok Szpitala Specjalistycznego w Pile będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w tej części kraju i trzecim w Wielkopolsce. Buduje go Wielkopolskie Centrum Onkologii. Początkowo przewidywano, ukończenie ośrodka na koniec lutego 2018 roku. Wszystko jednak wskazuje na to, że budowa obiektu wartego ponad 20 mln złotych zakończy się wcześniej. Budynek to jednak nie wszystko...

- Sprzęt medyczny, który ma się tam znajdować a więc dwa akceleratory wysokoenergetyczne czyli dwa podstawowe aparaty do naświetlań, tomograf komputerowy, symulator i mammograf, te pięć podstawowych aparatów, to jest rząd wielkości około 30 mln złotych - tłumaczy Tadeusz Krzymański, kierownik Działu Inwestycji i Remontów WCO w Poznaniu.

A to może potrwać. Pierwsi pacjenci trafią do ośrodka radioterapii w Pile najprawdopodobniej w 2019 roku. Jednocześnie w Szpitalu Specjalistycznym ma powstać oddział onkologiczny. Już ruszył przetarg na wykonanie tej inwestycji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group