Panele solarne na prywatnych domach w Pile za darmo?

03.08.2017   Autor: Paweł Różycki
---

„Prąd i ogrzewanie za darmo?” Takim hasłem kusi gmina Piła, która stara się o unijne środki na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu panele solarne byłyby montowane na dachach prywatnych domów. Aby przedsięwzięcie zostało zrealizowane, potrzebne jest minimum sto gospodarstw domowych. Czas na składanie wniosków upływa za tydzień.

Jednym z elementów jest również zmiana jakości powietrza. Chcielibyśmy by jak najwięcej osób korzystało z ekologicznych źródeł energii. Taką zachętą do tego aby wymienić piec węglowy na piec elektryczny albo ogrzewanie elektryczne albo ogrzewanie gazowe, jest program, który przygotowujemy w tej chwili. Zbieramy ankiety i chętnych do uczestnictwa, dający możliwość produkowania prądu w ramach posiadanej nieruchomości – wyjaśnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Jak twierdzi Urząd Miasta, używając obrazowego skrótu myślowego, w ten sposób każdy z domów stać się ma producentem energii elektrycznej i za to otrzymywałby pieniądze, które przeznaczone byłyby na zapłatę rachunku za ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Dla osób, które zdecydują się przy okazji na własny koszt wymienić piec węglowy na ogrzewanie elektryczne lub gazowe, instalacja fotowoltaiczna będzie darmowa bowiem dofinansowanie wyniesie 100%. W przypadku gospodarstw, które posiada już taki rodzaj ogrzewania, dofinansowanie wyniesie 85%. Resztę czyli ok. 3 tys. zł. dokłada właściciel budynku. Jak przekonuje Urząd Miasta inwestycja może zwrócić się już po roku użytkowania. Instalacja będzie własnością gminy przez 5 lat. Później przejdzie w ręce właściciela nieruchomości. Aby wziąć udział w programie należy do 10 sierpnia wypełnić ankietę. Jeśli unijne dofinansowanie zostanie przyznane, to panele mogłyby pojawić się na dachach domów już wiosną przyszłego roku. Szczegóły w UM Piły i pod nr tel.: 67 352 84 15

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group