Czy wzmocniona Polonia się zrewanżuje?

03.06.2017   Autor: Mateusz Ryczek
---

Już w tę niedzielę pilska Polonia będzie gościć w Trójmieście. Zespół znad Gwdy zmierzy się z tamtejszą ekipą Zdunek Wybrzeże Gdańsk w ramach ósmej kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Przed tygodniem podopieczni Mirosława Kowalika okazali się minimalnie lepsi od jeźdźców z północnej Wielkopolski. Czy tym razem będzie podobnie? A może wzmocnieni goście obronią fotel lidera?

Faworytem starcia przy Zawodników 1 wydaje się być zespół gospodarzy. Na półmetku tegorocznych rozgrywek gdańszczanie zajmują co prawda zaledwie czwartą lokatę, ale tracą tylko jedno oczko do Euro Finannce Polonii Piła. Podopieczni Tomasza Żentkowskiego - pomimo dwóch porażek z rzędu - wciąż okupują fotel lidera z ośmioma punktami na koncie (taki sam dorobek punktowy ma Arge Speedway Wanda Kraków, lecz poloniści wyprzedzają ekipę z grodu Kraka dzięki lepszemu bilansowi małych punktów).

Przewagą miejscowych z pewnością będzie tor, który znają i na którym czują się lepiej od zespołu znad Gwdy. Co prawda w tym sezonie bilans gdańszczan jest remisowy jeśli chodzi o potyczki na własnym owalu, bo raz triumfowali (52:38 ze zwycięzcą poprzednich rozgrywek Lokomotivem Daugavpils na inaugurację tegorocznych zmagań) i raz okazali się gorsi od rywala (43:47 z krakowską Wandą), lecz w zeszłym roku byli bardzo skuteczni przed własną publicznością. Wygrali aż sześć z ośmiu meczów, przegrywając do tego jedynie dwukrotnie (ponownie z Wandą (44:46) i z Orłem Łódź (40:50)). Ekipa ze stolicy województwa Pomorskiego powinna być dodatkowo zmotywowana tym, że stoi przed szansą na objęcie prowadzenia w tabeli. Drużyna Wybrzeża - w przypadku pokonania polonistów drugi raz w przeciągu dziewięciu dni - pozostawałaby jednak zależna od pozostałych dwóch zespołów, z którymi bije się o awans - Wandy i Orła Łódź. O ile scenariusz, w którym krakowianie przegrywają na Łotwie wydaje się realny, o tyle już porażka Orłów w starciu z czerwoną latarnią ligi - Polonią Bydgoszcz - już niekoniecznie.

Przed tygodniem zespół znad morza swoją postawą przy Bydgoskiej udowodnił, że jest w tym sezonie mocny i chce liczyć się w walce o awans do PGE Ekstraligi. Jak na razie w realizacji tego celu ekipie z Trójmiasta skutecznie pomaga między innymi Kacper Gomólski, który zdecydował się na krok do tyłu, schodząc z ekstraligowego poziomu, by się odbudować i powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Pomimo braku stabilizacji formy, jest najskuteczniejszym jeźdźcem drużyny znad Bałtyku (łącznie zainkasował 43 punkty; kolejno: 10, 11, 6, 10, 6).

Pomimo słabego występu w Pile, ważną kartą w talii trenera Kowalika okazał się Troy Batchelor. 29-letni Australijczyk, po straconym sezonie ze względu na kontuzję, wrócił do jazdy na wysokim poziomie, będąc drugim najlepiej punktującym zawodnikiem.

Innymi ważnymi elementami układanki są Oskar Fajfer oraz Anders Thomsen. Obaj zaprezentowali się dobrze przed pilską publicznością, przyczyniając się do wygranej przyjezdnych (23-letni Polak zainkasował czternaście punktów, a młodszy o dwa lata Duńczyk jedenaście).

Jedynym zawodnikiem Wybrzeża, który ustabilizował formę na równym poziomie, jest jak na razie Rienat Gafurow. 35-letni Rosjanin nie jest może najskuteczniejszym żużlowcem ekipy z Gdańska (w żadnym z dotychczasowych spotkań nie zdobył dwucyfrowej liczby oczek), ale jest jak polisa, bo gwarantuje solidne siedem, osiem punktów w każdym spotkaniu. Z kolei akcją na giełdzie jest Dominik Kossakowski, bo nigdy nie można być pewnym, co lider formacji młodzieżowej zaprezentuje (jego dorobek punktowy w poszczególnych spotkaniach: 10, 4, 2, 8, 8). Niemniej nie da się ukryć, iż rezultaty 19-latka w obecnej kampanii są imponujące. Dla porównania, duet pilskich juniorów Kacper Grzegorczyk-Paweł Staniszewski w dotychczasowych sześciu meczach zdobył zaledwie trzynaście punktów.

W związku ze słabą postawą formacji młodzieżowej i kontuzją Pawła Staniszewskiego (złamany obojczyk), zarząd klubu z grodu Staszica postanowił wypożyczyć Adriana Woźniaka z Włókniarza Częstochowa. 18-latek stanie przed szansą debiutu w barwach pilskiej drużyny już w najbliższym starciu w stolicy województwa Pomorskiego.

 

Awizowane składy:


Euro Finannce Polonia Piła:

1. Norbert Kościuch

2. Wadim Tarasienko

3. Tomasz Gapiński

4. Adrian Cyfer

5. Michał Szczepaniak

6. Kacper Grzegorczyk
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
:

9. Oskar Fajfer

10. Kacper Gomólski

11. Anders Thomsen

12. Renat Gafurow

13. Troy Batchelor

14.

15. Dominik Kossakowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group