Matury czas zacząć

05.05.2017   Autor: Artur Maras
---

Wczoraj absolwenci techników i liceów mierzyli się z językiem polskim, na którym do wyboru mieli rozprawkę na temat "Praca - pasja czy obowiązek?" lub interpretację wiersza Kazimierza Wierzyńskiego. Dzisiaj maturzystów czekał egzamin z matematyki.

Choć nie zakwitły jeszcze kasztany, jak w popularnej piosence Wojciecha Gąssowskiego, to już na dobre rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Te kilka dni egzaminu dojrzałości od miesięcy spędza uczniom szkół średnich sen z powiek.

Wczoraj podczas pierwszego dnia egzaminów maturalnych, maturzystom przyszło zmierzyć się z językiem polskim. Abiturienci musieli m.in. rozwiązać test i napisać własny tekst. Wśród tematów do wyboru pojawiła się rozprawka "Praca - pasja czy obowiązek?” na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a De Saint-Exupery'ego oraz analiza wiersza "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego. Dzisiaj, czas na królową nauk czyli matematykę.

- Chyba najbardziej stresujący przedmiot dla uczniów, jeśli chodzi o matury. Dzisiaj rano zdajemy egzamin na poziomie podstawowym 170 minut. To jest taki arkusz, który zawiera 20-25 pytań otwartych i zadania zamknięte, a o 14 matematyka na poziomie rozszerzonym – mówi Maria Toboła, wicedyrektor I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

Pierwszy od kilku lat jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów. W Liceum Ogólnokształcącym przy Wincentego Pola do egzaminu dojrzałości z matematyki przystąpiło niemal 180 młodych osób, a w całym kraju niemal 300 tys. Po nim tegoroczni maturzyści mają dwa dni przerwy, ale bynajmniej nie na odpoczynek a na dalszą naukę, bo w poniedziałek egzamin z języka angielskiego.

- Potem przedmioty kierunkowe, rozszerzone, informatyka, WOS i w dalszej części przedmioty typu biologia, historia, geografia, fizyka i tak aż praktycznie do 19 maja – wylicza Paweł Jarczak, dyrektor I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

W międzyczasie maturzyści muszą zdać także obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego oraz wybranego języka obcego. Na wyniki jednego z najważniejszych egzaminów w życiu maturzystom przyjdzie poczekać do 30 czerwca.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group