WSS z nagrodą Komisji Europejskiej

20.11.2016   Autor: Paweł Różycki

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa otrzymała nagrodę Komisji Europejskiej w konkursie European Broadband Awards 2016.

Leszek Wojtasiak członek zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrał z rąk unijnego komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günthera H. Oettingera nagrodę dla projektu Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa (WSS) za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Komisji Europejskiej European Broadband Awards 2016.

Projekt WSS zwyciężył w kategorii „Innowacyjne modele finansowania, biznesu i inwestycji” ze względu na wyjątkowy model finansowania, dzięki któremu spółce z udziałem Województwa Wielkopolskiego udało się pozyskać prywatnych inwestorów takich jak INEA S.A. z Poznania oraz ASTA-NET S.A. z Piły, którzy wnieśli kapitał w celu zabezpieczenia wkładu własnego (15%) na realizacje projektu poprzez objęcie akcji nowej emisji.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki realizacja projektu budowy sieci szerokopasmowej w Wielkopolsce była ogromnym wyzwaniem, dlatego też są dumni z tego, że spośród 66 europejskich projektów, które zgłoszono do konkursu, to właśnie projekt WSS znalazł się w gronie zwycięzców.

W wyniku realizacji projektu „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” została wybudowana sieć szerokopasmowa w oparciu o technologię nowej generacji NGA (Next Generation Access). Dzięki realizacji inwestycji powstała sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna o długości 4500 km. Węzły szkieletowe w liczbie 31 zostały zlokalizowane we wszystkich miastach będących siedzibami powiatów. Oprócz tego powstało 576 węzłów dystrybucyjnych. W każdej gminie Wielkopolski znalazł się przynajmniej jeden taki węzeł. Projekt jest zarazem najtaniej wybudowaną jak i najdłuższą regionalną siecią szerokopasmową w Polsce. Dzięki temu przedsięwzięciu aż osiemdziesiąt procent gospodarstw domowych w Wielkopolsce znajduje się w bezpośrednim zasięgu sieci WSS, co gwarantuje możliwość korzystania przez usługobiorców hurtowych z usług o wysokich wymaganiach na przepływność łącza (min. 30Mb/s).

fot. www.szerokopasmowawielkopolska.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group