Mauzoleum Armii Czerwonej zniknie z Trzcianki?

29.07.2016   Autor: Klaudia Michalska
---

Radzieckie mauzoleum w samym centrum Trzcianki ma być zlikwidowane. Ma to związek z planowaną przebudową placu Pocztowego. Te zamiary stoją jednak pod znakiem zapytania. Strona rosyjska, jak dotąd, nie wyraża zgody na ekshumację szczątków i przeniesienie ich na cmentarz komunalny.

Mauzoleum żołnierzy radzieckich na placu Pocztowym w Trzciance. Stoi tu od 71 lat, czyli od końca II Wojny Światowej. Zaprojektowano je na kształt świątyni greckiej. Ta budowla ku pamięci żołnierzy Armii Czerwonej poległych na tym terenie ma jednak zniknąć z centrum Trzcianki.

Radzieckie mauzoleum to jednak nie tylko pomnik Armii Czerwonej, ale przede wszystkim zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich.

- Mauzoleum można powiedzieć było również cmentarzem wojennym z tego względu, że pochowano tak 56 żołnierzy radzieckich, z czego 16 jest znanych, a pozostałych 40 to byli żołnierze nieznani. Trzcianka nie była polskim miastem po 1945 roku, to poniemieckie miasto. Tu była komendantura radziecka i oni tutaj na tej germańskiej ziemi, jak oni to często powtarzali, zostawili takie pomniki po sobie - tłumaczy Michał Szczepański z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

Taka pamiątka nie wpisuje się jednak we współczesne plany przebudowy placu Pocztowego. Remont ma ruszyć już w przyszłym roku. Do tego czasu szczątki żołnierzy znajdujące się na terenie mauzoleum powinny zostać przeniesione na cmentarz komunalny. Miałaby powstać tam wspólna mogiła z pamiątkową tablicą. Aby tak się jednak stało miasto musi spełnić wiele warunków związanych z ekshumacją spoczywających tam żołnierzy. Do Urzędu Województwa Wielkopolskiego trafiła dokumentacja z tym związana.

- Wojewoda przychylił się do naszej decyzji. Przesłał pozytywną opinię, oczywiście z warunkami dochowania wszelkich procedur przenoszenia tych szczątków. To się odbywa w okresie zimowym - zaznacza Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki.

To jednak nie wystarczy, aby mauzoleum z placu Pocztowego zniknęło. Miasto potrzebuje także zgody strony rosyjskiej. A ta jeszcze nie została wydana...

Jeśli jej nie będzie to prace związane z przebudową centrum nie zostaną wstrzymane. Teren na którym znajduje się dzisiaj mauzoleum, po przebudowie nadal będzie miejscem zieleni. W razie więc odmowy ze strony rosyjskiej mogiła pozostanie na swoim miejscu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group