Debata kandydatów do sejmu w TV Asta

21.10.2015   Autor: Artur Maras
---

Zakończyła się środowa debata kandydatów na posłów do Sejmu RP z regionu pilskiego.

Wzięło w niej udział ośmiu kandydatów: Maks Kraczkowski (KW Prawo i Sprawiedliwość), Maria Małgorzata Janyska (KW Platforma Obywatelska), Michał Kościukiewicz (KW Partia Razem), Piotr Wawrzyniak (KW KORWiN), Krzysztof Paszyk (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Romuald Ajchler (KKW Zjednoczona Lewica), Błażej Parda (KWW Kukiz’15) oraz Bartosz Adaszewski (KW Nowoczesna).

Tak jak poprzednia, ta debata również była podzielona na cztery rundy. W pierwszej każdy z kandydatów przedstawiał swój program wyborczy i tak:

Maks Kraczkowski mówił o tym, że chce, aby do podstawówki szły dopiero 7-latki. Ważne dla niego będzie także obniżenie wieku emerytalnego oraz obniżenie podatków.

Maria Małgorzata Janyska z kolei, proponowała nie rewolucję, a ewolucję - jak sama podkreśliła. Godzenie pracy z macierzyństwem ma być jej sztandarowym programem, mowa tu chociażby o rozwoju żłobków. Ważne jest również budownictwo mieszkaniowe - tanie czynszowe mieszkania dla młodych.

Michał Kościukiewicz chce, aby to obywatel był w centrum uwagi Państwa. Polska ma być bardziej liberalna, a podatki sprawiedliwe, chociażby co do wysokości dochodów. Nie zgadza się także na prywatyzację szkół i szpitali.

Piotr Wawrzyniak pragnie odbudowy dumnej i bogatej Polski. Chce likwidacji większości podatków, w tym podatku dochodowego. Według niego należy obniżyć do minimum VAT i akcyzę oraz zlikwidować przymus ubezpieczeniowy. Dodał również, że nie ma w Polsce miejsca dla nielegalnych imigrantów.

Krzysztof Paszyk opiera swój program o trzy filary. Program: żłobek za 1 zł i 70 tys. miejsc w przedszkolach i żłobkach. Bezpłatne podręczniki i 1.900 zł płacy minimalnej. Najniższa emerytura w wysokości min. 1.200 zł.

Romuald Ajchler z kolei żałuje, że doszło do likwidacji województwa pilskiego. Ważna dla niego byłaby droga S11 i rozwój ośrodków takich jak Piła, Ujście, Okonek, Jastrowie czy Oborniki. Zabiegałby także o rozwój infrastruktury kolejowej i przeciwdziałał likwidowaniu połączeń kolejowych właśnie.

Błażej Parda swój program również oparł o trzy filary. Demokracja, bogactwo i bezpieczeństwo. Jego zdaniem ważna jest transparentność i przejrzystość pieniędzy publicznych. Chciałby, aby umowy zawierane w przetargach były jawne dla obywateli. Pracowałby także nad 1 proc. podatku dochodowego od korporacji. Ważne będą również bezpieczeństwo i obrona terytorialna.

Bartosz Adaszewski swoją propozycję podzielił na dwie części - regionalną i ogólnopolską. Lokalnie – potrzeba modernizacji linii kolejowej i S11. Część ogólnopolska to kadencyjność dla posłów i senatorów, likwidacja finansowania partii z budżetu oraz powszechny program nauki języka angielskiego. Wspomniał także o jasnym i prostym prawie podatkowym.

W drugiej rundzie dziennikarze zadawali kandydatom pytania. Jedno z nich brzmiało: - Czy przyjąłby pan lub czy przyjęłaby pani uchodźców z Afryki pod swój dach?

Tutaj nie obyło się bez emocji.

***

Runda trzecia były to pytania zadawane przez kandydatów konkurentom. Ostatnia runda to podsumowanie debaty.

- Myślę, że ta debata była dużo ciekawsza niż senacka. Dzisiejszego wieczoru było dużo emocji, szczególnie wśród zgromadzonej w sali publiczności - mówi Piotr Urbaniak, dziennikarz TV Asta, współprowadzący dzisiejszą debatę.

Szczegółową relację z debaty znajdą Państwo na naszym portalu w czwartek.  

*
A my przypominamy, że w najbliższy poniedziałek, 26 października w TV Asta czeka nas wieczór powyborczy. O godz. 18.00 będziemy dla Państwa na żywo komentować najświeższe informacje, dotyczące wyników wyborów. Serdecznie zapraszamy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group