"Błyskawiczna wypłata" najlepsza!

21.04.2015   Autor: Redakcja
---

„Błyskawiczna wypłata” Ryszarda Ćwirleja najlepszą miejską kryminalną powieścią roku 2014. W tym roku jury przyznało dodatkowo jedno wyróżnienie. Festiwal Kryminalna Piła zakończyła gala finałowa.

Po raz kolejny Piła stała się stolicą kryminału, a wszystko za sprawa kolejnej edycji festiwalu Kryminalna Piła. Na miłośników powieści z dreszczykiem czekało wiele atrakcji.

Festiwal został zorganizowany po raz trzeci przez Regionalne Centrum Kultury i Szkołę Policji w Pile.  Impreza wpisała się już na stałe w mapę kulturalnych wydarzeń w naszym regionie. Poza konkursami, głównym elementem Festiwalu Kryminału były spotkania autorskie z polskimi pisarzami kryminałów, naukowcami, na co dzień wspomagającymi służby policyjne i prokuraturę, seanse filmów kryminalnych.

 - W tym rok jak zawsze festiwal otworzyła kryminalna gra miejska, w której udział brało sześć szkół, 13 zespołów, a więc pobiliśmy kolejny rekord - prawie 40 uczestników rozwiązywało zagadkę kryminalną na ulicach Piły - mówi setka Leszek Koźminski, współorganizator imprezy.

Jak była treść gry? Policja odnajduje w ważnych dla miasta miejscach zwłoki młodych mężczyzn. Kto za tym stoi? Czy to robota seryjnego zabójcy? Czy uda się ująć mordercę i zapobiec kolejnej zbrodni?  Wszystko w rekach młodych detektywów.

Wyniki:

I miejsce -  drużyna Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile,

II miejsce - grupa 2 Gimnazjum Nr 5 w Pile,

III miejsce - drużyna Zespołu Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile.

*

A co o swoich związkach z Piłą mówił Ryszard Ćwirlej, zdobywca nagrody za najlepszą miejska powieść kryminalna roku 2014? - Dla mnie to jest szczególnie ważne wyróżnienie. Jestem człowiek, który wychował się w Pile. Ponad 20 lat życia spędziłem właśnie w tym mieście. Dzięki temu Piła stała się równorzędnym bohaterem mojej książki - mówi

Akcja tej najnowszej, nagrodzonej „Błyskawicznej wypłaty” rozgrywa się w roku 1982, oczywiście w Pile. Wszystkie miejsca, które są istotne dla zawiązania akcji, poprowadzenia jej i w końcu do rozwiązania zagadki kryminalnej autor odwiedził wielokrotnie.

Ryszard Ćwirlej ma w swoim dorobku 6 powieści kryminalnych. W uzasadnieniu jury mogliśmy usłyszeć, że nie tylko perfekcyjnie opanował reguły gatunku, ale i potrafi je w twórczy sposób modyfikować i nimi grać.

Jury przyznało także jedno wyróżnienie, za "wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski" otrzymał je Mariusz Czubaj za powieść "Martwe popołudnie". Tymczasem już maju na Targach Książki w Warszawie odbędzie się premiera jego najnowszej książki "Piąty Beatles" i jak zdradził autor - akcja powieści rozpoczyna się od zabójstwa w Pile. W jego nowej powieści ważną rolę odgrywa lotnisko w Pile i hangaroschrony po SU 22. Tam bowiem zostanie znalezione pewne ciało, które sprawi, że bieg zdarzeń nabierze odpowiedniego rytmu i tempa.

Na konkurs nadesłano 37 powieści. Do ścisłego finału zakwalifikowano 5 z nich. Galę finałową zakończył koncert pilskiej grupy Slovan’sky.

Łukasz Kędziora, Artur Maras

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group