Syriusze 2015 rozdane!

28.02.2015   Autor: Redakcja
---

W Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbyła się gala rozdania nagród Prezydenta Miasta Piły - Syriusze 2015.

Laureatami tegorocznych nagród w poszczególnych kategoriach zostali:

KULTURA:

Zespół Slovian’sky

Zespół Slovian’sky od początku swojego istnienia jest popularyzatorem kultury polskiej, inspirując się w swojej twórczości utworami ludowymi. W skład zespołu wchodzą muzycy z Piły i regionu. Płyta „Pieśni na wczoraj” jest podsumowaniem pierwszego okresu działalności oraz wyrazem dojrzałości artystycznej i kunsztu muzyków, a utwory z albumu są stale grane przez rozgłośnie Polskiego Radia. Zespół jest propagatorem tradycji i wartości patriotycznych jak również stara się tworzyć nowe, lokalne wartości artystyczne oparte na folklorze.

BIZNES:

Katarzyna Subalska, Adam Janicki

Katarzyna Subalska i Adam Janicki od lat prowadzą najpopularniejsze i cieszące się renomą restauracje w Pile – Pomarańczowy Fortepian oraz Molino. Kilka miesięcy temu do tych lokali dołączył Hotel Forma, który oferuje komfortowe noclegi, dobrą zabawę i smaczne jedzenie. W dość krótkim czasie powstało miejsce, gdzie z zadowoleniem można zorganizować konferencje, spotkania i bale do 300 osób wraz z możliwością noclegu. Pani Subalska i Pan Janicki od niemal dekady goszczą w swoich wyjątkowych lokalach nie tylko pilan, ale także dla ludzi z całego świata którzy odwiedzają nasz region.

WYDARZENIE:

Aeroklubu Ziemi Pilskiej – całokształt działalności, zlot dwupłatowców

Obchodzący w tym roku 25-lecie Aeroklub Ziemi Pilskiej aktywnie uczestniczy w życiu miasta. Przez ćwierć wieku wyszkolonych zostało już ok. 50 pilotów samolotowych oraz ponad 100 pilotów szybowcowych. W ubiegłym roku aeroklub wespół z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zorganizował Międzynarodowy Zlot Dwupłatowców. Impreza spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców grodu Staszica. Na lotnisku odbyły się pokazy akrobatyczne replik dwupłatowców sprzed drugiej wojny światowej oraz pokaz Grupy Żelazny. Wydarzenie dostarczyło niezapomnianych wrażeń niemal 20 tysiącom osób, a sama organizacja wydarzenia została wysoko oceniona zarówno przez widzów jak i uczestników zlotu.

OSOBOWOŚĆ:

Jarosław Rola

Jarosław Rola jest archeologiem z Muzeum Okręgowego w Pile, który w latach 90-tych zasłynął z prac badawczych w Żuławce koło Wyrzyska, gdzie dokonał sensacyjnych odkryć osad z okresu paleolitu. Badacz i pasjonat historii naszego miasta – dzięki jego pracy mamy możliwość poznawać dotąd nieodkryte pradzieje Piły i regionu. Po raz pierwszy w powojennej historii przeprowadził badania archeologiczne na placu Konstytucji 3 Maja. Szukał tam pozostałości po najstarszej świątyni chrześcijańskiej z przełomu XIII i XIV wieku. Wcześniej, u zbiegu ulic 14 Lutego i 11 Listopada odkrył cmentarzysko średniowieczne. Na skutek jego odkrycia dowiedzieliśmy się, że Piłę 600 lat temu prawdopodobnie napadli Krzyżacy.

LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ:

Wspólnota Mieszkaniowa 11 Listopada 7 w Pile – Zarząd: Remigiusz Dekarli

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Wspólnoty Mieszkaniowe z ul. 11 listopada, 14 lutego oraz Placu Konstytucji 3 Maja w Pile mogą pochwalić się spektakularną rewitalizacją centrum miasta. Prezydent Piły zwrócił się do mieszkańców wspólnot, przyległych kamienic prosząc o włączenie się w projekt w zakresie przywrócenia świetności elewacji kamieniczek. Budynki z tej części miasta zaczęły zmieniać swój wygląd, a ulica odzyskała dawny blask, nie tylko dzięki renowacji ale także dzięki iluminacjom świetlnym, które podziwiać możemy od zmierzchu. Zaangażowanie się w działanie na rzecz poprawy wizerunku zewnętrznego i współpraca wymienionych instytucji sprawiła, iż ten rejon miasta znacznie zyskał na atrakcyjności.

SPORT:

Kamil Linka

Kamil Linka to zawodnik pilskiej Gwardii, który w ubiegłym roku wywalczył dwa złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach na 3000 m i 5000 m oraz brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach przełajowych na 6000 m. Warto dodać, że Kamil reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych.

***

Grand Prix Syriusz 2015 otrzymał Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury "Fabryka emocji". Staszek od 18 lat prowadzi "Karnet kulturalny" w TV Asta.

Waldemar Łastowski został sportowym ambasadorem Piły.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

fot. archiwum asta24.pl

Przeczytaj więcej o: zwycięzcy, broń piła,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group