Rok pod znakiem opóźnień

31.12.2013   Autor: Redakcja
---

Na sześć remontów drogowych przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, których wykonawców zatrudniała Gmina Piła tylko dwa udało się zrealizować w początkowo zakładanym terminie. W pozostałych czterech, terminów końcowych nie udało się dotrzymywać.

Oficjalnie w Pile nie mieliśmy ani jednego opóźnienia związanego z remontem drogowym, którego wykonawcę wyłaniała Gmina Piła. Nieoficjalnie jednak w aż 2/3 przypadków w badanym przez nas okresie, a więc od końca 2012 roku nie dotrzymano wyznaczonego wcześniej terminu końcowego. Wszystko dlatego, że w czasie prowadzenia działań wykonawcom zlecona jeszcze zadania dodatkowe, za które pobierali oni wynagrodzenia. Konieczność ich przeprowadzenia sprawiała, że pierwotne terminy realizacji zadania głównego mocno się przesuwały, choć oczywiście wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Parking przy ulicy Salezjańskiej

Nasze podsumowanie remontów zlecanych przez Gminę Piła zaczynamy od tego, który udało się zrealizować w czasie. Kilkadziesiąt miejsc parkingowych w rejonie skrzyżowania Salezjańskiej z Wojska Polskiego udało się oddać do użytku przed 5 grudnia 2012 roku, tak jak początkowo zakładano, a wykonawcy nie zlecono żadnych zadań dodatkowych. Łącznie zainkasował on więc za to zadanie około 591 tysięcy złotych brutto.

Ulica Philipsa

Swoisty rekord pobito tymczasem przy budowie ulicy Philipsa. Tam prace dodatkowe zlecano wykonawcy aż pięciokrotnie. W efekcie do rachunku opiewającego na kwotę około 5 980 000 złotych należało dodać łącznie jeszcze 587 tysięcy złotych.

Ulica Piłsudskiego

Jeszcze więcej na samych tylko zadaniach dodatkowych zarobił wykonawca budowy ulicy Piłsudskiego. Tam dodatkowo otrzymał on około 918 tysięcy złotych brutto, podczas gdy zadanie główne opiewało na kwotę 3 090 000 złotych. Termin końcowy realizacji tej inwestycji przesunął się w związku z tym o dwa miesiące na grudzień 2012 roku.

Ulica Agatowa

Pierwszy remont w całości zlecony przez Gminę Piła i przeprowadzony w 2013 roku miał miejsce na ulicy Agatowej. Początek był niezły, gdyż prace udało się wykonać przed 28 czerwca, czyli tak jak planowano, a miasto wydało na nie około 270 tysięcy złotych, a więc dokładnie tyle, ile wynikało z pierwszej umowy.

Ulica Staffa

Takiego szczęścia nie mieli już z kolei pilanie korzystający z ulicy Staffa. Również tam prace miały się zakończyć 28 czerwca i pochłonąć około 129 tysięcy złotych brutto. Ostatecznie jednak zadanie zrealizowano ponad dwa miesiące później, a do rachunku dołożono 15 tysięcy złotych.

Ulica Kasprowicza

Także na ulicy Kasprowicza przesunięto termin i dodano dodatkowe środki. Inwestycja została zrealizowana we wrześniu, a nie w lipcu, tak jak planowano i zapłacono za nią około 412 zamiast 386 tysięcy złotych.

Zarząd Dróg i Zieleni

Również podczas większości przetargów na remonty drogowe organizowane przez Zarząd Dróg i Zieleni w Pile nie dotrzymywano ustalonych wcześniej terminów końcowych. Przykład to m.in. remont ulicy Bydgoskiej (przesunięcie z końca listopada na koniec maja) oraz Lotniczej i Walki Młodych. Były to trzy ostatnie tegoroczne remonty drogowe, których wykonawców wyłaniał ZDiZ w Pile.

Przeczytaj więcej o: gmina Piła, opóźnienia, remonty, zdiz,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group