"Papież Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju"

06.09.2013   Autor: Redakcja
---

Wernisaż o takiej nazwie odbędzie się 12 września o godzinie 17:00 w Muzeum Okręgowym w Pile, przy ulicy Browarnej. Wystawę polecają Dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile, Inspektor Salezjańskiej Prowincji św. Wojciecha w Pile oraz Dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pile.

Wystawa "Papież Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju"została przygotowana przez pilskie Muzeum Okręgowe, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej oraz Salezjańską Szkołę Podstawowa im. Jana Pawła II. Prezentowane na ekspozycji zbiory filatelistyczne pochodzą z kolekcji ks. Bernarda Duszyńskiego - wieloletniego misjonarza, który w latach 1976-1994 pracował w Libii. Po powrocie do kraju objął na rok pilskie probostwo w parafii św. Rodziny. Obecnie pracuje w szkołach salezjańskich w Bydgoszczy. Swoje kolekcjonerskie pasje rozwijał od lat szkolnych, wśród jego zbiorów znalazły się m.in. koperty FDC (First Day Cover - Kopert Pierwszego Dnia Obiegu) z pielgrzymek Jana Pawła II. Warto podkreślić, że zgromadzona, przez ks. Duszyńskiego kolekcja jest zbiorem pełnym, zawiera bowiem wszystkie tego rodzaju karty wydane na świecie w okresie pontyfikatu papieża Polaka. Ekspozycja wzbogacona zostanie eksponatami misyjnymi, wypożyczonymi dzięki uprzejmości Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając wszystkie kontynenty. Jako Pielgrzym Pokoju, wszędzie witany był ciepło i entuzjastycznie. Swoje wędrówki po świecie rozpoczął 25 stycznia 1979 r. wyprawą na Dominikanę oraz do  Meksyku i na Wyspy Bahama. Podczas swoich wyjazdów zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości. Do tej liczby należy dodać 145 podróży na terenie Włoch. Badacze pontyfikatu papieża obliczyli, że łączna długość dróg pielgrzymkowych Jana Pawła II wyniosła 1mln 700 tys. kilometrów.

Przeczytaj więcej o: wystawa, muzeum, wernisaz, jan paweł II,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group