Nie daj się okraść

05.09.2013   Autor: Redakcja
---

Dzisiaj korzystanie z elektronicznych form płatności, to norma. Niestety za rozwojem technologicznym, poszedł także rozwój przestępczości w zakresie okradania kont bankowych.

Każdego dnia jesteśmy narażeni na atak ze strony złodziei. Wcale nie musi to nastąpić poprzez wyrwanie torebki, czy portfela z ręki. Teraz mają oni inne sposoby, bardziej rozwinięte pod względem technologicznym. Wykorzystują nasze karty bankomatowe, a właściwie kopiują zawartość paska magnetycznego karty bankowej.

- Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie, gdzie można dokonywać płatności kartami. Karta jest kopiowana przez sprzedawcę, który współpracuje z przestępcami lub sam jest przestępcą - informuje mł. asp. Izabela Kolasa, rzecznik prasowy KPP w Czarnkowie.

Do kopiowania służy małe urządzenie, które posiada czytnik kart oraz pamięć, w której zapisywana jest zawartość paska magnetycznego. Następnie zawartość czytnika zrzucana jest na komputer i w ten sposób przestępcy mają dostęp do zawartości naszego konta bankowego.

Kolejną metodą na okradanie ludzi, jest instalowanie specjalnego urządzenia do pozyskiwania zarówno danych paska magnetycznego, jak i kodów PIN.

- Urządzenia mogą być montowane na bankomatach oraz w ich wnętrzu. Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat. Jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia. Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN - dodaje policjantka.

Jak zatem nie paść ofiarą takiego przestępstwa? Policja ma dla nas kilka wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu utraty swoich oszczędności.

Przed każdym korzystaniem z bankomatu należy sprawdzić:
- czy czytnik kart nie wygląda podejrzanie,
- czy klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy,
- czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group