Bez zabiegów chirurgicznych w szpitalu. Nie działa też SOR

Bez zabiegów chirurgicznych w szpitalu. Nie działa też SOR

Czasowo zawieszono działalność Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Trzciance. Ponadto, wstrzymane zostało przyjmowanie w trybie pilnym pacjentów wymagających interwencji anestezjologicznych w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Blokiem Porodowym oraz Oddziale Chirurgicznym z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Zmiany te obowiązują od 10 lipca do 31 lipca tego roku. Jednak dopiero dziś na stronie internetowej starostwa pojawił się komunikat o zawieszeniu działalności tych oddziałów. 

- Powodem tych nadzwyczajnych i nagłych działań jest poważny deficyt lekarzy anestezjologów oraz absencja chorobowa specjalistów tej dziedziny - czytamy w komunikacie.

Działanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)

Postępowanie wobec pacjentów, którzy samodzielnie zgłaszają się do SOR, nie uległo zmianie. Jednakże, w przypadkach wymagających zabezpieczenia anestezjologicznego lub intensywnej terapii, pacjenci są przekazywani do ośrodków, z którymi szpital ma podpisane porozumienia. Są to: szpital w Czarnkowie, Szpital w Chodzieży oraz Szpital Specjalistyczny w Pile. Szpitalny Oddział Ratunkowy działa obecnie jako Izba Przyjęć.

Ograniczenia w Oddziałach Położniczo-Ginekologicznym i Chirurgicznym

Brak anestezjologa uniemożliwia również prowadzenie działalności Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Blokiem Porodowym w trybie ostrym, co dotyczy m.in. przyjmowania porodów wymagających interwencji anestezjologicznej (np. cięć cesarskich).

- W trosce o bezpieczeństwo pacjentek i noworodków, jesteśmy zmuszeni wstrzymać przyjęcia pacjentek wymagających takich interwencji. Podobna sytuacja dotyczy Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Dyrekcja Szpitala podejmuje intensywne działania mające na celu nawiązanie współpracy z anestezjologami, którzy mogliby podjąć świadczenie usług od zaraz. Celem tych działań jest jak najszybsze przywrócenie pełnego i bezpiecznego funkcjonowania wszystkich oddziałów szpitala od dnia 1 sierpnia - zapewnia Kinga Olech-Kulesza, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Trzciance. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.