Gigantyczny deficyt mieszkań komunalnych

Gigantyczny deficyt mieszkań komunalnych

Trwający kryzys mieszkaniowy to temat, który budzi coraz większe emocje wśród Polaków. W obliczu gigantycznego deficytu mieszkań komunalnych, sięgającego blisko 140 tysięcy gospodarstw domowych, nadzieją dla wielu stają się lokalne Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, czyli SIM-y i gminne inwestycje. 

W Polsce, mimo że od 1995 roku liczba mieszkań komunalnych spadła drastycznie – z 1,73 miliona do 778 tysięcy w 2022 roku – samorządy podejmują wyzwanie. Tempo budowy, które w ostatnich latach wynosiło zaledwie około 2,6 tysiąca lokali rocznie, ma wzrosnąć zgodnie ze strategią rządu do 20 tysięcy w 2030 roku. Gminy, takie jak Piła, Trzcianka, Wałcz i Kaczory, aktywnie sięgają po wsparcie, w tym z Banku Gospodarstwa Krajowego. Z takim wsparciem ma powstać blok mieszkalny w Białej, w gminie Trzcianka.  

- Mamy nadzieję, że rozpocznie się jeszcze w tym roku, przetarg do końca lipca ma zostać ogłoszony. Okres wykonania jest na tyle krótki, że nie będzie to długie oczekiwanie na realizację, bo to około 8-9 miesięcy. A że będzie to budynek prefabrykowany, więc ten proces pójdzie po prostu dynamiczniej - zapewnia Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 

Niedobór mieszkań to nie tylko statystyki, to realne problemy tysięcy rodzin. Ponad 139 tysięcy gospodarstw domowych czeka na mieszkanie komunalne lub socjalne. Stąd działania samorządów by skrócić listy oczekujących i zapewnić godne warunki życia osobom, które nie mają szans na kredyt hipoteczny czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym. W Wałczu sięgają po środki z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa Komunalnego. 

- Na te środki czekamy już od ponad dwóch lat, więc cieszę się niezwykle, że zostały odmrożone finansowanie i że te środki popłyną do gminy miejskiej w Wałczu, realizując w większej mierze możliwość zrealizowania naszych, dając szansę zrealizowania właśnie wybudowania nowych lokali mieszkalnych i skrócenia listy oczekiwania naszych mieszkańców na mieszkania komunalne - przekonuje Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza. 

Zarówno programy SIM, jak i budownictwo komunalne, stają się realną odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe, chociaż tempo ich wdrażania nie zachwyca. Piła otrzymała ponad 11 milionów złotych dofinansowania na budowę 27 mieszkań komunalnych „pod klucz” przy ul. ppłk. Aleksandra Kity. Trzcianka, poza budową 48 mieszkań komunalnych, otrzymała już prawie 1,6 miliona złotych na budowę 11 lokali w ramach SIM w Białej i oczekuje na kolejne dotacje. W Wałczu, dzięki wsparciu w kwocie ponad 15 milionów złotych, powstaną dwa bloki komunalne z łącznie 48 mieszkaniami przy ul. Moniuszki. W Kaczorach budowa już trwa i tu najszybciej uda się oddać planowane 23 mieszkania. Zakończenie prac ma nastąpić w marcu przyszłego roku. 

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.