Muzea już czekają na zwiedzających

Muzea już czekają na zwiedzających

Przed nami jedyna taka noc w roku. W sobotni wieczór swoje drzwi otworzy większość placówek muzealnych w kraju. Nie inaczej będzie w naszym regionie. Wydarzenie co roku cieszy się sporą popularnością.

Pierwszą Noc Muzeów w Polsce, 22 lata temu zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. Dzisiaj nie ma chyba miasta w kraju, w którym lokalne muzea nie organizowałyby takiej formy zwiedzania. I tak Noc Muzeów rozpoczęli już leśnicy. W Goraju od godziny 17 goście mają niecodzienną okazję do zwiedzenia od środka zabytkowego zamku.

- Na co dzień jest to internat Zespołu Szkół Leśnych i w tym roku otwieramy drzwi do zamku. Zespół Szkół Leśnych w Goraju przygotował tez atrakcje: koncert zespołu, koncert trębaczy, quest i nocny spacer po lesie - powiedział Rafał Cieślak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Spacer rozpocznie się o godzinie 21. Z kolei w sobotę na godz. 18, w swoje mury zaprasza Muzeum Okręgowe w Pile. W tym roku Noc Muzeów kreci się tam wokół historii pilskiego hip-hopu.

- Myślę, że będzie to bardzo ciekawe, dlatego, że niewiele osób wie, że kiedy cała ta historia z hip-hopem się zaczęła w drugiej połowie lat 90-tych, to mieliśmy tu naprawdę mocne ekipy, które osiągały niesamowite sukcesy, o których warto wspomnieć - mówiła Sylwia Klimaszewska, Muzeum Okręgowe w Pile.

Muzeum przygotowało okolicznościową wystawę, ale także spotkania z legendami pilskiego hip-hopu. Nie zabraknie także warsztatów tanecznych i graffiti. Rzut kamieniem, bo po drugiej stronie ulicy, w Muzeum Staszica, także w sobotę od 16 będzie można zobaczyć m.in. okolicznościową wystawę. 

- Kawa i Herbata ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ponad 120 eksponatów, 12 plansz i myślę, że to dobra okazja do poznania tego jak wyglądała tu konsumpcja różnego rodzaju napojów w ciągu wieków - powiedział dr Maciej Usurski, historyk z Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Nie zabraknie także historycznych wykładów. Dr Maciej Usurski chce na podstawie najnowszych badan obalić kilka mitów związanych z potwierdzeniem nadania Pile praw miejskich z 1513 roku. Jakich? Tego trzeba już dowiedzieć się na miejscu. W Noc Muzeów włączyło się także pilskie Biuro Wystaw Artystycznych. Wydarzenie rozpoczyna się o 18. 

- Do obejrzenia będą trzy wystawy. Dwie malarskie i jedna historyczna. Odbędą się dwa spotkania. Jedno z Barbarą Kucharską, artystką z Poznania, a drugie ze znanym w Pile Henrykiem Palczewskim, który zaprezentuje swoje zbiory płyt winylowych i opowie o tym jacy znani artyści projektowali okładki do tych płyt - zapraszał Edmund Wolski, dyrektor BWA w Pile.  

Na koniec okolicznościowy koncert. W galerii trwa jeszcze wystawa surrealistycznych prac malarza Andrzeja Tomaszewskiego. Z kolei od 17 w sobotę otwierają się wszystkie złotowskie muzea.

- Zapraszamy do każdego obiektu, a szczególnie do Galerii za Winklem, gdzie przy okazji nocy muzeów otwarta będzie nowa wystawa – Grudzińscy 400 lat obecności. Będzie to wystawa ciekawa, mroczna, zaskakująca dla niektórych - powiedziała Katarzyna Józefowska, Muzeum Ziemi Złotowskiej. 

Szczególnie kiedy w muzeum zobaczą siedemnastowieczną trumnę. Metalowy bogato złocony sarkofag 4-letniego wojewodzina Zygmunta Grudzińskiego, zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych sarmackich trumienek dziecięcych w Polsce.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.