Współpraca z samorządami dla dobra lasów

10.07.2024   Autor: Sławomir Kotarski
---452

Pogodzić interesy myśliwych i ekologów, naukowców i grzybiarzy. Regionalna dyrekcja lasów Państwowych w Pile od dłuższego czasu próbuje angażować w sprawy lasów różne grupy użytkowników. Ostatnio do współpracy chętnie zaprasza samorządowców. A tematów wspólnych jest sporo.  

- Współpraca, jeśli chodzi o drogi powiatowe, czy też drogi lokalne, które przebiegają przez lasy, a więc współfinansowanie. Ścieżki rowerowe, o których często rozmawiamy, a często jest tak, że nie możemy wejść na teren leśny, a tutaj się okazuje, że możemy to zrobić wspólnie, razem z lasami - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta powiatu wałeckiego.

A dodatkowo Lasy Państwowe chciałyby, także przy współudziale samorządowców, propagować wiedzę o tym, czym się zajmują - i że nie jest to tylko popularna “wycinka”. 

- Dlaczego wycinamy, dlaczego sadzimy, dlaczego odnawiamy las, czym się różni odnowienie od zalesienia, dlaczego pielęgnujemy las i jakie to ma przełożenie w funkcjach lasu jakie mają spełniać: funkcję społeczną, gospodarczą oraz przyrodniczą - tłumaczy, Tomasz Partyka, dyrektor RDLP w Pile.  

I ten balans pomiędzy funkcją gospodarczą a społeczną i przyrodniczą, to klucz do zrozumienia, że las jest dla wszystkich. A dodatkowo o proporcje można zadbać angażując się do jednego z zespołów lokalnej współpracy. Aktualne nabory znajdują na stronie internetowej pila.lasy.gov.pl.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group