Dotacje na... ciasto pszczele

14.06.2024   Autor: Sławomir Kotarski
1002---196
"Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich" - za tym złożonym tytułem kryje się całkiem prosta pomoc dla pszczół i ich opiekunów. A tę pomoc od lat oferuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jednak zainteresowani muszą się spieszyć.
 
Bo termin na składanie wniosków mija 22-go czerwca. A chodzi o dofinasowanie zakupu ciasta pszczelego, dzięki któremu te pożyteczne owady mogą przetrwać okres zimowy. Nie wszystkie są bowiem w stanie przeżyć samodzielnie. 

- Całe mnóstwo pszczół nas nie potrzebuje, to my ich potrzebujemy, ponieważ pszczoły są specjalistami w zapylaniu, one zapylają kwiaty i stąd mamy jedzenie. Natomiast pszczoły gospodarskie zdecydowanie potrzebują nas, no bo jak coś oswajamy – jak w “Małym księciu” - musimy o to dbać - przekonuje Bożena Wola, prezeska Fundacji Pszczoła. 

A ta troska o te małe stworzenia jest wbrew pozorom czasochłonna i złożona 

- One wymagają i leczenia, i opieki weterynaryjnej, potrzebują czasami zwracania uwagi na to jaki jest poziom jedzenia w środku, czy mają co jeść, czy miały co przynieść, czy też pogoda nie pozwoliła im na to - to jest odpowiedzialność pszczelarza - dodaje prezeska.

Wnioski o dofinasowanie mogą składać bartnicy, zarówno ci zrzeszeni jak i nie zrzeszeni, w regionalnych związkach pszczelarzy w Wielkopolsce. Do tej pory Samorząd Województwa przeznaczył na wsparcie pszczelarstwa ponad 15 mln złotych, dotując m.in. zakup węzy czy sadzenie drzew miododajnych.   

Chętni mogą pytać o dotacje w Regionalnym Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, tel. 67 282 97 32. 

fot. Pixabay 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group