Znalezisko z czasów, gdy nad Piłą latały sterowce

15.03.2024   Autor: Jakub Sierakowski
759---208
Nowy eksponat na lotnisku w Pile. Na terenie jednej z pilskich firm znaleziono ponad 100-letni obiekt. Teraz jest on w zasobach Pilskiego Muzeum Wojskowego.

– Naszym najnowszym nabytkiem jest fragment bocznicy kolejowej z dawnej, potężnej bazy sterowcowej, która powstała w Pile w roku 1914 i została oddana do użytkowania wiosną 1915. Na terenie tej bazy, w jej centrum, była gigantyczna hala sterowcowa, która miała 184 m długości, 28 m wysokości i 35 m szerokości. Do tego była cała infrastruktura: maszt do kotwiczenia sterowców, podziemny skład bomb i koszary do żołnierzy, którzy obsługiwali tę bazę – mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Najważniejszą częścią tej bazy była wytwórnia wodoru, którym były napędzane sterowce. I to właśnie przy tej wytwórni była znaleziona bocznica. Trudno jednoznacznie stwierdzić, w którym dokładnie roku została zbudowana. Na jej elementach widać kilka dat: 1901, 1902, 1910, a nawet 1899.

Bocznica stanęła obok hangaru nr 5. Teraz zostanie wypiaskowana i zakonserwowana farbami. Docelowo stanie tam także tablica, na której będą informacje i zdjęcia dotyczące sterowców, które latały nad Piłą oraz bazy, w której była bocznica.

fot. Pilskie Muzeum Wojskowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group