Pilskie przedszkole prawdziwie integracyjne

29.02.2024   Autor: Mateusz Manthai
1125---224
Tolerancja, nauka i zabawa. To hasła przewodnie pracowników i podopiecznych Przedszkola Publicznego numer 12 w Pile. Placówka pokazuje w ten sposób, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia.

Publiczne Przedszkole numer 12 w Pile to placówka z oddziałami integracyjnymi. Dzieci pełnosprawne uczą się i bawią razem z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Do przedszkola uczęszcza 152 dzieci. 12 z nich to dzieci z niepełnosprawnościami.

– Staramy się tworzyć jak najbardziej naturalną atmosferę do zdobywania nowych umiejętności, wiedzy, a przede wszystkim do tego, żeby przystosować je do radzenia sobie w późniejszym życiu dorosłym – podkreśla Sylwia Stańczyk, dyrektorka Publicznego Przedszkola numer 12. Pile.W przedszkolu, oprócz nauczycielek i opiekunek, pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dzieci współpracują z terapeutami, logopedami i neurologopedami. Najmłodsi mają do dyspozycji sale sensoryczne oraz rehabilitacyjne. Do czterech oddziałów integracyjnych uczęszczają dzieci m.in. ze spektrum autyzmu czy niepełnosprawnościami ruchowymi.
– W przeciągu ostatniego półtora roku nasz syn zrobił naprawdę duże postępy, z czego jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni. Liczymy na to, że to zaprocentuje w przyszłości. Żeby nasz syn w przyszłości mógł być samodzielny – mówi Krzysztof Marach, rodzic.

Dzieci uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych. Uczą się akceptacji i tolerancji wobec drugiej osoby.

– Dzieci bez problemów radzą sobie, wspomagając kolegów. To jest bardzo fajne, bo one robią to w tak naturalny sposób. Dzieci po prostu zapytają “Mam ci pomóc? Potrzebujesz mojej pomocy?” i w ogóle nie oceniają – mówi Katarzyna Szałowińska, neurologopeda.

W klasach integracyjnych dzieci rozwijają także swoją samodzielność i przełamują stereotypy dotyczące współpracy tych pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. W pilskim przedszkolu pomocą psychologiczno-pedagogiczną objętych jest ponad setka dzieci.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group