Archeolodzy odkryli rytualne miejsce z epoki brązu

14.02.2024   Autor: Kamil Kończewski
753---285
Fibulę płytową, czyli element stroju kobiecego pochodzący z przełomu VIII i IX wieku przed naszą erą znaleźli archeolodzy w okolicach Jabłonkowa w gminie Mirosławiec. To efekt badań, które po przerwie kontynuują naukowcy.  

Wiosną na tym terenie znaleziono brzękadła, guziki, zawieszki czy falery, które stanowiły elementy końskiej uprzęży. Archeolodzy mieli tam wrócić latem, ale musieli swoje plany przełożyć na zimę. Dlatego w sobotę znów na polu w okolicach Jabłonkowa pojawili się archeolodzy. 

- Jest to niewątpliwie już mniejsza skala, ale tych znalezisk jest nadal bardzo dużo - mówi Magdalena Suchorska, archeolog. 

Wśród znalezionych skarbów archeologicznych znów były guziki oraz fragment fibuli płytowej, ze schyłku epoki brązu. Czyli elementu stroju kobiecego, który służył do spinania szat. To miejsce było ważne dla ówczesnej społeczności na przełomie ósmego i dziewiątego wieku przed naszą erą.  

- Nie możemy wykluczyć, że jakieś obrzędy miały tu miejsce. Ale wszystkie te wyroby, które dotychczas stwierdziliśmy należy przyjąć, że zostały złożone w tym miejscu, intencjonalnie. Zakopane po prostu w ziemi - 100% dr Grzegorz Szczurek Uniwersytet Kaliski. 

W obrzędach tych brały udział zaprzęgi końskie. Wszystkie odnalezione artefakty były wytwarzane na tym terenie, co oznacza, że ludzie żyjący na tych ziemiach byli rozwinięci technologicznie. Teren pomorza środkowego i zachodniego według badaczy był najbardziej zaawansowany kulturowo na ziemiach Polski u schyłku epoki brązu.  

Archeolodzy będą jeszcze sprawdzać ten teren specjalnymi urządzeniami i niewykluczone, że znów wrócą tu na wykopaliska.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group