2 mln zł na organizacje społeczne. Trwa kontrola poselska w lasach

11.01.2024   Autor: Artur Maras
1990---
Kontrola poselska w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Posłowie Koalicji Obywatelskiej sprawdzają darowizny przyznawane dla różnych stowarzyszeń i fundacji. Tylko w ubiegłym wyborczym roku nadleśnictwa z naszego regionu przekazały na nie niemal 2 mln złotych.  

W grudniu Maria Janyska i Piotr Głowski z Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli poselską kontrolę w pilskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Stało się to po otrzymaniu anonimowego zgłoszenia.  
 
- Mieliśmy informację i prośbę o interwencję w związku z poleceniem przekazania środków z nadleśnictw dla jednej z fundacji z Trzcianki, która jest przy szkole katolickiej w Trzciance. Chodziło o przekazanie 100 tys. zł. - mówi Maria Małgorzata Janyska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. 
 
Posłowie chcieli sprawdzić na jakiej podstawie oraz na jakie cele przekazane mają być te pieniądze.  
 
- Nie ma trybu i zasad przekazywania darowizn, a tylko adnotacja, że jest to na cele statutowe. I, że oni nie mają prawa tego później kontrolować. Tak nie może być. Sprawdzimy to w resorcie. Jeśli tak jest, to konieczna jest zmiana przepisów - dodaje posłanka. 
 
Na które powołuje się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, stając na stanowisku, że do takich darowizn miała prawo. Lasy Państwowe dysponują specjalnym funduszem... 
 
- Na cele społeczne. Lasy Państwowe od wielu lat przekazują darowizny organizacjom pożytku publicznego, strażakom. Największym beneficjentem są Ochotnicze Straże Pożarne. Odbywa się to zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6. 12. 1994 roku. Każda taka darowizna poprzedzona jest podpisaniem umowy - tłumaczy Rafał Cieślak, rzecznik prasowy RDLP w Pile. 


 
Tak jak miało to miejsce z Fundacją Wyobraźnia Miłosierdzia działającej przy katolickiej szkole w Trzciance. W październiku do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile wpłynęło pismo z prośbą o wsparcie fundacji w wysokości 100 tys. zł na jej cele statutowe. RDLP w Pile przekazała pismo do podległych nadleśnictw z pytaniem o możliwe wsparcie. Sześć z nich zadeklarowało darowizny w łącznej kwocie 70 tys. zł.  
 
- Są to pieniądze, które pochodzą z wyniku, czyli takie, które udało się zarobić przez nadleśnictwo. Tych wniosków każdego roku nadleśnictwa dostają kilkanaście, kilkadziesiąt i nadleśniczy zgodnie ze swoimi kompetencjami decyduje kto takie środki może otrzymać - dodaje rzecznik RDLP.  
 
Na wsparcie dla szkoły miały złożyć się nadleśnictwa w Jastrowiu, Mirosławcu, Potrzebowicach, Wronkach, Tucznie i Lipce – bo te jak tłumaczy rzecznik RDLP, miały najwyższy wynik finansowy na koniec listopada. Posłów zaniepokoiła jednak także łączna kwota darowizn, które w ubiegłym roku przekazało 20 nadleśnictw w regionie podlegających pod RDLP w Pile. Łącznie to niemal 2 mln złotych. 
 
- Przemnóżmy to razy ilość takich dyrekcji w Polsce. Mówimy o dużych pieniądzach w skali całego kraju, idących pewnie w dziesiątki milionów złotych, które powinny podlegać szczególnej ochronie - przekonuje Piotr Głowski, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
 
Dlatego posłowie zapowiedzieli kolejne kontrole w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group