Program opieki nad pacjentami po zawale w pilskim szpitalu

08.11.2023   Autor: Artur Maras
1978---464

Pacjenci po zawale mogą liczyć na specjalną roczną opiekę po wypisaniu ze szpitala. To m. in. Bezpłatny dostęp do kardiologa, psychologa czy dietetyka. Program KOS-Zawał prowadzi Szpital Specjalistyczny w Pile. 


-Wśród wszystkich zgonów, około 40-tu % to są zgony spowodowane chorobami serca - ostrzega prof. Jacek Kubica, ordynator Oddziału Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiki w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. 

Dopiero potem w kolejności są choroby nowotworowe, a później wypadki. -Częstość zapadania na choroby układu sercowo-naczyniowego wzrasta wraz z wiekiem. Im starsi pacjenci, tym tych chorób jest coraz więcej, co nie oznacza, że nie chorują młodzi i paradoksalnie młodzi często chorują ciężej i ten przebieg jest cięższy niż u ludzi starszych - dodaje. 

 
Statystyki te mogłaby odwrócić profilaktyka. Pacjent zawałowy... - Wychodzi ze szpitala z dobrym samopoczuciem. Często Ci pacjenci przestają nawet przyjmować leki, co jest krótką drogą do kolejnego zawału. Jeżeli nie zmienią swoich nawyków, swojego stylu życia, swojej diety, to za chwilę będą w tej samej sytuacji - tłumaczy rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Marta Żbikowska-Cieśla

Trafiając do szpitala z kolejnym zawałem serca, być może śmiertelnym. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził program opieki nad pacjentami pozawałowymi KOS-Zawał. Od ponad roku działa on także w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
- Akurat załapałem się na ten program. Jestem bardzo zadowolony z tego, ponieważ wiadomo człowieka po drugim zawale, ma jakieś obawy na przyszłość o stanie swojego zdrowia - powiedział pacjent szpitala Mariusz Ciurzyński

Pierwsza wizyta kontrolna w ramach programu powinna odbyć się w ciągu dwóch tygodni od wyjścia pacjenta ze szpitala. To nie tylko konsultacje z kardiologiem, ale także z psychologiem i dietetykiem. W dodatku nad kalendarzem wizyt czuwa specjalny koordynator. Taka opieka trwa rok. W Pile korzysta z niej już prawie połowa pacjentów po zawale. Ci leżą, póki co na 6 piętrze. Od czerwca na oddziale kardiologicznym trwa bowiem kompleksowy remont.

- Który wykonywany jest za kwotę nie bagatela 20 mln złotych. Planowo miał się zakończyć wiosną przyszłego roku. Natomiast już słyszymy, że prawdopodobnie w miesiącu styczniu, przynajmniej część tego oddziału już zostanie udostępniona pacjentom - wyjaśnia starosta pilski Eligiusz Komarowski

Remont finansuje i przeprowadza operator oddziału, którym jest American Heart of Poland, która będzie zarządzać oddziałem pilskiej kardiologii przez najbliższą dekadę. Oddział będzie nie tylko kompleksowo wyremontowany, ale także wyposażony. W części oddziału stanął już specjalistyczny sprzęt.

- To jest naprawdę bardzo nowoczesne wyposażenie dające możliwość kompleksowej diagnostyki i bardzo zaawansowanego leczenia różnych złożonych chorób serca - zapewnia ordynator. W tym angiografy, kardiomonitory czy aparat do ultrasonografii. Na oddziale zwiększy się także liczba łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej terapii.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group