Wszystkie służby w jednym miejscu

28.10.2023   Autor: Mateusz Manthai
---
Centrum Zarządzania Kryzysowego powstanie w Wysokiej. To budynek, w którym swoje miejsce znajdą druhowie z miejscowego OSP, policjanci oraz ratownicy medyczni obsługujący karetkę, a także pracownicy wodociągów. Gmina dostała już dofinansowanie na rozpoczęcie tej inwestycji.  
 
Pomysł wybudowania Centrum Zarządzania Kryzysowego pojawił się przy okazji aktualizowania miejscowych planów przestrzennych. Okazało się, że gmina jest w posiadaniu dużej działki na obrzeżach miasta. I to właśnie tam za kilka lat swoją siedzibę mają mieć wszystkie służby.  


 
- To razem będzie wszystko w jednym miejscu. Uważam takie coś za bardzo wskazane i pójście w dobrym kierunku, bo naprawdę to ma przyszłość - mówią mieszkańcy Wysokiej. 
 
Na realizację inwestycji gmina dostała dofinansowanie z Polskiego Ładu. To ponad 8 milionów złotych. Kolejne 2 miliony będą pochodzić z budżetu samorządu.  
 
- My to podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy etap to budowa nowej remizy dla OSP Wysoka z czterema stanowiskami garażowymi. Na pewno jeszcze biurowiec dla Zakładu Gospodarki Komunalnej - tłumaczy Artur Kłysz, burmistrz Wysokiej.
 
Oprócz tego swoje miejsce znajdą tam także posterunek policji i stacja karetki pogotowia. Plany i wizualizacje są już gotowe.  
 
- Tu jest front. Karetka, część nowej OSP - wskazuje na planach burmistrz. 
 
Strażacy z kolei na remizę czekają od ponad 20 lat. Teraz z ledwością mieszczą się tam samochody gaśnicze. O wygospodarowaniu miejsca na dodatkowy sprzęt nie ma więc mowy.  
 
- Budynek odbiega od wszelkich norm. Nie mamy ani żadnego zaplecza BHP, nie mamy zaplecza socjalnego. Nie wspominam nawet o miejscu, którego nam całkowicie brakuje. Jesteśmy ograniczeni, jeżeli chodzi o rozwój jednostki - twierdzi Michał Radliński, naczelnik OSP Wysoka.
 
Inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych. Jeszcze w grudniu zostanie rozpisany przetarg, który wyłoni wykonawcę. Budowlańcy pierwszą łopatę na placu wbiją w przyszłym roku.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group