Piła na skrzyżowaniu kultur i pokoleń

14.09.2023   Autor: Redakcja
1372---61
Oddziały wojów słowiańskich i Wikingowie nadciągnęli do Piły, a harcerze ćwiczą gry i zabawy.

Średniowieczne kulinaria, jak w średniowieczu wyrywano zęby i szyto rany, walki wojów, pokazy strzelania z łuku, obróbka wełny, wytwarzanie świec z wosku, proste ozdoby z miedzi i brązu, motanki. Dodatkowo: kuźnia polowa, rzeźbienie w drewnie, tkanie na krosnach, obróbka wełny, rzut toporem i włócznią. To wszystko w parku na Wyspie już od dziś do soboty. 

W czwartek i piątek imprezy w godzinach 10:00 -13:00 i 16:00-18:00, a w sobotę od 10:00 do 20:00

W piątek od 16:00 ognisko pokoleń, przy którym będzie można posłuchać o początkach Piły. Będzie też ciepły poczęstunek. Również w piątek od 16:00 podchody w poszukiwaniu trolli.

W sobotę: 
⦁ 14:00 warsztaty lepienia z gliny, przędzenie na wrzecionach
⦁ od 14:30 dzieci będą mogły posłuchać bajek i legend
⦁ 14:30 średniowieczne kulinaria, walki wojów, robienie motanek
⦁ od 15:30 wykład o mitologii Słowian i Kultury Ludowej
⦁ 15:30 do około 16:30 tworzenie świec z wosku
⦁ od 16:30 odbędzie się wykład i pokaz dot. historii sokolnictwa
⦁ od 17:30 słowiański obrzęd zaślubin

Cały czas dostępna będzie strefa gier planszowych i kampus harcerski.
W sobotę po południu wpadną na Wyspę z wizytą Kajko i Kokosz - dwóch słynnych słowiańskich wojów, bohaterów legendarnego już komiksu autorstwa Janusza Christy, którzy promować będą atrakcje Szlaku Piastowskiego.

Na stanowisku Potęga elektryczności uczestnicy będą mogli stworzyć własny prąd, a przy okazji postawić włosy dęba, a także zrobić elektrycznego żółwika i na własnej skórze przekonać się co to takiego protony, elektrony, neutrony. 

Każdy będzie mógł wziąć udział w chemicznym show, gdzie dowie się skąd się bierze para, czym różni się od dymu i jak specjaliści od efektów specjalnych ją wytwarzają. Na stanowisku Eliksiry Alchemika skorzystać będzie można z pradawnych receptur i zobaczyć czy uda się stworzyć złoto.

Drogowe światła, wstrząśnięty błękit, alchemiczny sok, zaginiona woda… uczestnicy zajęć sporządzą alchemiczne mikstury, i przekonają się, że chemia jest fascynująca, zarówno dzisiejsza, jak i ta z przeszłości. Nie zabraknie też zabawy z robotami człekokształtnymi.

A od 18:00 na scenie zagrają Hyperion, a około 19:00 zespół Żmij.

opr. UM Piła 
fot. Bractwo Rycerzy Bezimiennych z Wałcza - archiwum asta24

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group