Dolaszewscy terytorialsi szkolili się w terenie zurbanizowanym

09.06.2023   Autor: Redakcja
519---98
Za żołnierzami szkolenie taktyczne w terenie zurbanizowanym. Do ćwiczeń wykorzystano specjalne zestawy konwersyjne do strzelania amunicją barwiącą UTM z karabinka MSBS Grot.

Zestawy konwersyjne do strzelania amunicją barwiącą UTM od dłuższego czasu znajdują się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem szkolenie odbyło się w 122. Batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie, a prowadzili je instruktorzy z RWS Cetus (byli operatorzy jednostek wojsk specjalnych).

Podczas szkolenia żołnierze zrealizowali podstawy prawidłowego prowadzenia ognia do celów statycznych. W drugiej części zajęć terytorialsi skupili się na zasadach działania w terenie zurbanizowanym metodą force on force, gdzie doskonałym narzędziem na małych odległościach okazują się naboje barwiące.
- Praca z amunicją UTM, czyli z użyciem amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot, pozwala zachować pełen realizm działań podczas ćwiczeń a przy tym daje możliwość w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia - mówi ppłk Maciej Betka, dowódca 122. blp w Dolaszewie. 

Amunicja UTM to specjalne opracowanie, które miota pocisk barwiący. Symuluje w ten sposób działanie amunicji ostrej. Wszystkie czynności manualne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą.

opr. por. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. 12. WBOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group