Mein Gott, jak pięknie

27.04.2023   Autor: Artur Maras
1037---652
Filip Springer w Pile. Pisarz i reportażysta kolejny raz w swojej twórczości zajmuje się terenami zachodniej Polski, w tym miasta nad Gwdą. Jego najnowsza książka “Mein Gott, jak pięknie” opowiada o terenach zmienionych przez pruską rewolucję przemysłową. Spotkanie z autorem odbyło się w Nadnoteckim Instytucie UAM.

Wygląd terenów wschodnich prowincji Prus nazywanych dzisiaj Ziemiami Odzyskanymi, to przykład ingerencji człowieka w otaczający go świat. Początkowo książka “Mein Got, jak pięknie” miała być wyrazem zachwytu nad wprowadzanym w krajobrazie przez prusaków uporządkowaniem.

– Im dłużej zgłębiałem ten temat, tym bardziej dochodziłem do wniosku, że to jest cały czas podejście naznaczone harmonią, ale też zbudowane na przekonaniu, że człowiek powinien kontrolować ten krajobraz, regulować tę przyrodę i poddać ją swojej woli. W tym sensie jest to dosyć ambiwalentne – mówi Filip Springer.Bo chęć zbytniego ingerowania w krajobraz nie zawsze wychodziła nam na dobre – przekonywał w trakcie spotkania Filip Springer. Przykładem może być Odra, sztucznie uregulowana dwieście lat temu przez Niemców, co skróciło jej bieg o ponad 150 km. Filip Springer skupia się w książce także na krajobrazach posiekanych przez Pruską Kolej Wschodnią, która przebiegała od Berlina m.in. przez Piłę aż do Królewca, czyli obecnego Kaliningradu. Dzisiaj nadal ingerujemy w otoczenie, nie zawsze licząc się z konsekwencjami. Widać to szczególnie w zabetonowanych miastach czy terenach podmiejskich, gdzie przestrzeń jest...
– Zabudowywana domkami jednorodzinnymi, które każdy chciałby z jednej strony mieć, ale z drugiej strony wyzwania związane ze zmianami klimatu i z zabudowywaniem przestrzeni, która musi oddychać i zapewnić nam tę adaptację do zmian klimatu to są wyzwania, które czekają młodych ludzi – tłumaczy dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

A także specjalistów. Nadnotecki instytut UAM od października uruchomi nowy kierunek. Na gospodarce przestrzennej na dwóch specjalnościach będzie kształcił przyszłych inżynierów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group