Kredyt indeksowany a denominowany – jak poznać różnicę?

12.04.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Kilka lat temu kredyty frankowe były bardzo popularne i zachwalane przez banki, więc wiele osób z nich skorzystało. Teraz zaś mają problem z ich spłatą, między innymi z powodu złych warunków umowy. Jedną z przyczyn była nieświadomość tego, że istnieją dwa rodzaje kredytów - indeksowane i denominowane. Jakie są między nimi różnice?
 

Kredyt denominowany - na czym polega?

Żeby poznać różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami kredytu, najpierw trzeba znać ich definicje i znaczenie. Zacznijmy do kredytu denominowanego, którego kwota zostaje określona w walucie obcej. Co to w praktyce oznacza? Posłużmy się przykładem. Zaciągamy zobowiązanie w euro, na przykład 100 000 euro, lecz wypłata następuje w złotówkach, do przeliczenia zaś używa się kursu z dnia podpisania umowy. Jak wiadomo, od czasu, gdy ustalimy warunki umowy kredytowej, mija trochę czasu, co może się przełożyć na to, że kurs waluty wzrośnie lub zmaleje. Jak wydarzy się pierwszy scenariusz - kredytobiorca zyska większą kwotę, niż było to w umowie. Może się jednak zdarzyć tak, że kurs spadnie i tych środków może nie być wystarczająco. 

Kredyt indeksowany - co to takiego?

Inaczej wygląda to w przypadku kredytu indeksowanego, gdyż na umowie kredytowej zawarta jest kwota w złotówkach. Dzięki temu kredytobiorca wie dokładnie, jaką kwotę uzyska. Niemniej, warto pamiętać, że i w tym przypadku kwota do spłaty przeliczana jest według bieżącego kursu w danym dniu. To sprawia, że kwota do spłaty nie jest stała, lecz może się zmienić w zależności od tego, jaki jest kurs walutowy. Jednym pewnikiem jest więc tu wysokość przyznanego kredytu. 

Kredyt indeksowany i denominowany - najważniejsza różnica

Znając zasadę działania jednego i drugiego rodzaju kredytu, łatwiej pokazać różnice między nimi. Jak widać, nie są tak znaczące, jak się może wydawać, lecz na tyle ważne, że trzeba je znać. A dotyczy to zwłaszcza jednej z głównych różnic. Mianowicie w przypadku kredytu denominowanego w umowie kredytowej widnieje zapis o przyznanej kwocie kredytu w walucie obcej. W przypadku kredytu indeksowane ta kwota podana jest w złotówkach. 

Niby tak niewiele, a jednocześnie tak wiele, co decyduje w dużej mierze o spłacie kredytu. Na szczęście najnowsze wyroki frankowe są na tyle pozytywne dla kredytobiorców, że zyskujemy możliwość, by renegocjować z bankiem niekorzystną dla nas umowę. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group