Wojewoda odrzucił uchwałę pilskiej rady. Poszło o schronisko

16.03.2023   Autor: Artur Maras
---964
Wojewoda unieważnił uchwałę miasta dotyczącą opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Powód? Braki formalne. Miasto przeznaczyło w tym roku na bezdomne zwierzęta ponad 2 mln złotych.  
 
Wyłapywanie bezdomnych zwierząt i opłacanie ich pobytu w schronisku, leczenie, ale także dopłaty do sterylizacji czy utylizacja padłych zwierząt - to wszystko zakłada miejski program opieki nad zwierzętami. Radni przyjmują go co roku. Jednak tym razem zakwestionował go wojewoda.  
 
- W ocenie organu nadzoru, uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem ustawy o ochronie zwierząt, ponieważ przyjęty uchwałą program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Piły w 2023 roku, nie zawierał wskazania wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań - mówi Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego. 
 
Zamiast tego miasto w uchwale przyjętej przez radnych zapisało na te wszystkie cele jedną ogólną kwotę. To ponad 2 mln złotych.  
 
- Przed nami było już kilka gmin, które mają stwierdzone nieważności
- mówi Lidia Plewa z Urzędu Miasta w Pile. 
 
Bo jak tłumaczy urzędniczka, dotąd wiele gmin przyjmowało programy bez ujednoliconego wzoru. Teraz pojawiły się zmiany w prawie, a wraz z nim inne podejście organów nadzorczych.  
 
- Robiliśmy to od szeregu lat, ponieważ nie ma wskazanego sposobu realizacji, nie ma żadnych wytycznych do opracowania tych programów. Tak naprawdę każda z gmin robiła to na swój sposób, tak jak uważała to za sposób właściwy. Teraz znalazły się dopiero orzeczenia zarówno sądów, jak i nadzór wojewody inaczej patrzy na te zadania - dodaje Lidia Plewa, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM Piły. 
Miasto przedłoży radnym poprawioną uchwałę najprawdopodobniej na kwietniowej sesji.  

fot. Miluszków 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group