Urząd Stanu Cywilnego nie jest wizytówką miasta

16.03.2023   Autor: Mateusz Manthai
758---111
Odpadający tynk, nieszczelne okna i dziurawy dach. Tak wygląda zabytkowy budynek chodzieskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Pojawiła się jednak nadzieja na remont obiektu.  
 
Budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Paderewskiego wybudowano w 1897 roku. Pierwotnie znajdowało się tam starostwo powiatowe. W latach 60 XX wieku obiekt przeszedł przebudowę. Od tego czasu z roku na rok niszczeje. Ze ścian odpada tynk, a z dachu lecą dachówki.  

– Nadaje się do remontu i to do takiego kapitalnego remontu. Można już oszacować co jest do zrobienia. Począwszy od osuszenia budynku, ścian piwnicznych - mówi Izabela Wylegała, sekretarz miasta Chodzieży. 

A skończywszy na wymianie okien i przystosowaniu urzędu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wnętrza urzędu zdają się pamiętać słusznie minioną epokę. Teraz ma się to zmienić. Wszystko za sprawą Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To inicjatywa skierowana do samorządów i tylko one mogą ubiegać się o dofinansowanie. 

– Ten program cieszy się wśród samorządów wielkim zainteresowaniem. Na pewno spodziewamy się wielu tysięcy wniosków - przewiduje Grzegorz Łyczko, dyrektor ds. relacji społecznych BGK. 

Stawki nie są małe. Samorząd może otrzymać od 150 tysięcy do nawet 3,5 miliona złotych. Maksymalnie dofinansowanie może objąć nawet 98 proc. kosztów renowacji obiektu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group