Rozpoczyna się okres rozliczeń ze skarbówką

10.02.2023   Autor: Artur Maras
1040---
Od 15 lutego Polacy będą mogli składać roczne zeznania finansowe. W tym roku wprowadzono pewne zmiany. Dla Organizacji Pożytku Publicznego przekazywać będziemy już dobrowolnie nie 1, a 1,5% podatku. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić z urzędnikami telefonicznie lub osobiście, ale uwaga - po wcześniejszym umówieniu wizyty. 
 
Jeśli ktoś przyjdzie do skarbówki z ulicy i liczy na załatwienie sprawy od ręki, może się zdziwić.  
 
- Trochę się zdziwiłem, że przyjeżdżając do Urzędu Skarbowego w Pile, nie może załatwić sprawy z marszu, tylko trzeba się umawiać. Podchodzę do okienka, a pani mówi, że nie może przyjąć ode mnie tego dokumentu i przystawić pieczątki, tylko mówi, że mam te dokumenty złożyć w skrzynce podawczej - mówi podatnik. 
 
Od kilku miesięcy w Urzędach Skarbowych obowiązuje elektroniczne umawianie wizyt. Dotyczy to także składania PIT-ów.  


 
- Jeżeli ktoś chce przyjść tylko złożyć zeznanie, to może przyjść prosto z ulicy. Nie musi rezerwować wizyty. Natomiast jeżeli chciałby, aby takie zeznanie było wstępnie zweryfikowane, czy chciałby uzyskać potwierdzenie złożenia takiego zeznania, to musi zarezerwować sobie wizytę - przypomina Agnieszka Olejniczak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile. 
 
Warto więc pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Wizyty można umawiać poprzez stronę internetową urzędu. Roczne zeznania podatkowe można składać od 15 lutego. Od tego dnia wystarczy wejść na stronę podatki.gov i wybrać zakładkę Twój e-PIT. Następnie należy zweryfikować swoje dane, rozliczyć ewentualne ulgi i wysłać zeznanie. 
 
- Jest to najpopularniejsza forma rozliczenia - dodaje urzędniczka. Z której w ubiegłym roku skorzystało ponad 90 proc. podatników. To także gwarancja szybszego otrzymania zwrotu podatku, bo w ciągu 45 dni, a nie do 3 miesięcy, w przypadku złożenia PIT-u w formie papierowej. Istotne, aby nie rozliczać samemu tzw. ulgi dla klasy średniej, która została w ubiegłym roku uchylona.  
 
- Urząd Skarbowy sam przeliczy czy rozliczenie z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej będzie dla podatnika korzystniejsze, niż to, którego on sam dokonał w rozliczeniu podatkowym. Jeżeli tak się stanie to Urząd Skarbowy wypłaci taki dodatkowy zwrot - tłumaczy Agnieszka Olejniczak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile.  
 
Składając roczne zeznanie podatkowe, możemy także wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego. Od tego roku będzie to jednak nie 1%, a 1,5%. 
 
- Poza tym pozostałe zasady nie ulegną zmianie. Jeżeli podatnik wskaże nam istniejącą na dzień rozliczenia podatkowego organizacje, czyli nr KRS, to na tę organizacje będzie przekazane 1,5% jego podatku - mówi Michał Kałwa, z Urzędu Skarbowego  w Pile. 
 
Jeśli we wcześniejszych deklaracjach wskazywaliśmy już jakąś organizację pożytku publicznego, a zapomnimy zrobić to w tym roku, to skarbówka przekaże na nią 1,5% z automatu. W tym roku na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do wtorku 2 maja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group