Zmarł Andrzej Tomaszewski. Artysta malarz miał 78 lat

09.02.2023   Autor: Redakcja
841---863
Zmarł Andrzej Tomaszewski. Wybitny artysta od wczesnych lat 70. mieszkał i pracował w Pile. Malarz zmagał się z nowotworem. 

Przyszedł na świat 8 marca 1945 r. w Żninie na Pałukach. Studia malarskie (1967-1972) ukończył w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Obrazy pokazywał na wystawach i konkursach w Polsce, Szwecji, Niemczech, Francji, Austrii, Bułgarii i na Węgrzech.

W 2015 roku artysta obchodził 50 lecie pracy twórczej 

- Tomaszewski przez całe swoje życie daje nie tylko swoją sztukę, nie tylko życzenia optymizmu (czasami ciemno wyrażone), ale daje też ogromną wiarę w istnienie wartości życia, i co więcej zgodnie z tym co daje, żyje tak właśnie. Człowiek ciekawy, człowiek pełny oraz zgodny w myśleniu i życiu. Jest jeszcze Jego światło. Kiedyś światło, które było muzą, brało się często z absyntu, który był katalizatorem duszy bowiem zwiększał możliwości jej artystycznego wyrażania. Otóż absyntem dla Andrzeja Tomaszewskiego jest przyroda i fenomen światła. Nie porównujmy źródeł i siły tych natchnień, których efektem są obrazy. Jego światło jest pogodnym człowieczeństwem. Jest w połączeniu z przyrodą radością, która wystarczy na całe życie, a też obdaruje wszystkich naprawdę chętnych do życia pogodnego, a zarazem dobrego. Tomaszewski stara się, mocno usiłuje nie tyle oddać, ile odkryć magiczną naturę światła - tak napisał prof. dr hab. Jerzy Handschke w katalogu do wystawy „Z ławic pereł i ławic korali” rok 2006 – Jastrowo / k Szamotuł. 

***
Pogrzeb Andrzeja Tomaszewskiego odbędzie się w środę, 15 lutego. Msza św. w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym w Pile o godz. 12.00, a o 13.00 ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Komunalnym w Pile.

fot. BWA w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group