Brak zasięgu w lesie utrudnia akcje ratownicze

20.01.2023   Autor: Mateusz Manthai
899---21
Leśnicy mają coraz większy problem z łącznością w terenie. Brak zasięgu utrudnia komunikację podczas akcji ratowniczych i codzienną pracę. Temat wypłynął podczas spotkania starosty z przedstawicielami Lasów Państwowych.  
 
Zeszłoroczna nawałnica i huraganowe wiatry spowodowały znaczne straty w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Mnóstwo połamanych drzew i zerwane linie wysokiego napięcia wywołały przerwy w dostawie prądu do okolicznych miejscowości. Problemy z łącznością mieli także leśnicy i strażacy.

Niektóre obszary leśne powiatu złotowskiego są odcięte od łączności. To sprawia problemy w komunikowaniu się nawet pomiędzy służbami terenowymi - wyjaśniał na spotkaniu Andrzej Brusiło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Brak sygnału komórkowego ma także wpływ na turystów i grzybiarzy, a służbom utrudnia lub wręcz uniemożliwia poszukiwanie zagubionych. O tym jak rozwiązać ten problem mają rozmawiać przedstawiciele regionalnych dyrekcji na spotkaniu w Warszawie. 

Przedstawiciele Lasów rozmawiali ze starostą także o inwestycjach drogowych. W 2022 r. powiat złotowski wyremontował drogę z Kleszczyny do Skica, która została mocno wyeksploatowana przez TIR-y wywożące drzewo z lasu. Do inwestycji dołożyły się Lasy Państwowe. 

– Droga jest bardzo mocno użytkowana przez przemysł drzewny. Łączy przede wszystkim obszary leśne, a jej stan cały czas się pogarszał – mówi Ryszard Goławski, starosta złotowski.
  
Modernizacja trasy była możliwa dzięki programowi naprawy dróg leśnych. Na ten cel do nadleśnictw w regionie trafiło ponad 20 mln złotych. Leśnicy także w przyszłości będą uczestniczyć w poprawie jakości lokalnych dróg, a tym samym i w poprawie bezpieczeństwa kierowców.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group