Szopki bożonarodzeniowe z całego świata w pilskim Muzeum Okręgowym

04.12.2022   Autor: Artur Maras
288---216
Szopki bożonarodzeniowe z całego świata można oglądać w Muzeum Okręgowym w Pile. Trwa tam wystawa ponad osiemdziesięciu eksponatów wypożyczonych z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Są tradycyjne szopki z Europy, ale także Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. 

 - 
Jeśli chodzi o poszczególne kontynenty, to wygląda to zupełnie inaczej. Na przykładzie Afryki, Święta Rodzina jest przedstawiona w klasyczny sposób, natomiast w towarzystwie zwierząt sawanny afrykańskiej, a postacie, które skupiają się wokół żłóbka mają charakterystycznie wydłużone nosy czy usta. Mamy też gablotkę, w której znajdują się miniaturki. Bardzo urocza szopka, jest szopka wykonana w naparstku - mówiła Sylwia Klimaszewska, Muzeum Okręgowe w Pile.
Szopki są także wykonane z różnych materiałów. To nie tylko ceramika czy egzotyczne drewno, ale także kokos, liście kukurydzy, juta, papier czy tykwa. Są także szopki rzeźbione w kamieniu czy łupinie orzecha. Tę pokaźną kolekcję zgromadziło małżeństwo artystów ze Szwajcarii. W 2005 roku szopki zostały podarowane Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Wystawę można zobaczyć do lutego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group