Spór o nazwę ronda w Wałczu

19.11.2022   Autor: Kamil Kończewski
1086---
Związek Sybiraków w Wałczu po raz kolejny zwrócił się do przewodniczącego Rady miasta o nazwanie nowo powstałego ronda łączącego Aleję Zdobywców Wału Pomorskiego z ulicą Generała Andersa, rondem 12 lutego. Ostateczną decyzję podejmą radni.   
 
-Ja jestem przyzwyczajona do 12 lutego. Bo ja od stanu wojennego tu mieszkam. 
-Może być 12 lutego. 
-12 lutego, bo po prostu przyzwyczaiłam się do tej ulicy. -
mówią mieszkańcy
 
Wcześniej ulica, na której powstało nowe rondo nosiła nazwę właśnie 12 lutego. W kwietniu 2016 roku weszła w życie ustawa dekomunizacyjna o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Na tej podstawie Rada Miasta Wałcza podjęła decyzję, aby zmienić nazwę ulicy z 12 lutego na generała Władysława Andersa. W 2019 roku wałeckie koło Związku Sybiraków zwróciło się z prośbą do ówczesnego przewodniczącego rady Pawła Łakomego o przywrócenie starej nazwy ulicy.  

- 12 lutego co roku jest obchodzone święto wyzwolenia Wałcza na cmentarzu. Honory wojskowe, apel poległych. Zawsze są kombatanci ze Szczecinka, Koszalina i z Wałcza. Ta nazwa się nam należy.- twierdzi Robert Karbowniczek, prezes wałeckiego koła Związku Sybiraków 
 
W odpowiedzi Związek otrzymał propozycję, aby unikając kolejnego zamieszania z zmianą nazwy ulicy, nazwać nowo powstałe rondo na skrzyżowaniu ulic Andersa i Zdobywców Wału Pomorskiego, właśnie rondem 12 lutego. Za takim rozwiązaniem jest również burmistrz Maciej Żebrowski.  
   
- Pan burmistrz również poparł w pełni tą inicjatywę. Złożył pismo do rady miasta, do komisji zajmującej się właśnie nadawaniem nazwy ronda z prośbą o szczególne pochylenie się na tym tematem i uwzględnienie wniosku mieszkańców. mówi Małgorzata Ejma, naczelnik Wydziału Rozwoju, Sportu i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta  
 
Komisja jednak uznała, że nawet jeśli proponowana nazwa zostanie nadana, to i tak wojewoda zachodniopomorski uchyli uchwałę w tej sprawie, powołując się na przepisy ustawy dekomunizacyjnej. A nazw związanych z datą 12 lutego jest mieście już całkiem sporo.  
 
- Wydaje mi się i to jakby potwierdzili członkowie komisji, że nazwy Plac Zesłańców Sybiru, Zdobywców Wału Pomorskiego, cmentarz wojenny, który tutaj jest. Są to nazwy, które naprawdę upamiętniają pamięć tych, którzy tutaj walczyli o Wałcz. mówi Marek Giłka radny rady miasta Wałcza, Prawo i Sprawiedliwość 
 
Komisja jednogłośnie zdecydowała, aby nowe rondo nosiło nazwę rotmistrza Witolda Pileckiego. Biorąc pod uwagę arytmetykę układu sił w radzie ta nazwa zostanie przez radę przyjęta, być może już podczas najbliższej sesji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group