Idzie zima. Jak przygotować samochód?

17.11.2022   Autor: Mateusz Manthai
1260---18
Zima to najtrudniejszy okres w roku dla naszych samochodów. Pojazdy muszą mierzyć się z ujemnymi temperaturami, deszczem, śniegiem i zmiennymi warunkami drogowymi. Sprawdziliśmy jak dobrze przygotować auta do zimy. 
 
Meteorolodzy informują, że zbliża się gwałtowne ochłodzenie. W najbliższych dniach temperatura może spaść poniżej zera. Zaczyna się okres, w którym szczególnego traktowania wymagają nasze samochody. Przed zakładami wulkanizacyjnymi tworzą się kolejki. Kierowcy chcą wymieniać opony na zimowe. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? 

- Opony wymienić, akumulator sprawdzić. Trzeba sprawdzić płyny - płyn hamulcowy. Akurat tak się złożyło, że teraz miałem przegląd techniczny i czuję się w miarę bezpiecznie - mówią kierowcy. 

Mechanicy twierdzą, że opony powinno się wymienić do 1 listopada. Poranne przymrozki, deszcz i mokre liście na jezdni sprawiają, że na drodze robi się szczególnie niebezpiecznie. Wymiana opon z letnich na zimowe poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jesienią równie dużo uwagi powinniśmy poświęcić odpowiedniemu oświetleniu auta.  

– Światła przede wszystkim nie powinny oślepiać. Musimy też zwrócić uwagę na to, żeby one nie świeciły zbyt blisko jezdni, ponieważ jest teraz bardzo szybko ciemno, ludzie ubierają się na ciemno - mówi Michał Szejner, mechanik samochodowy. 


A do tego częste mgły rano lub wieczorem. W tych warunkach nietrudno o wypadek. Każdego roku w trakcie policyjnej akcji “Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” można bezpłatnie sprawdzić stan samochodowych świateł. Najlepsza ku temu okazja nadarzy się już 19 listopada. W kilku miejscach, między innymi w Pile, Wyrzysku i Ujściu będzie można skorygować ustawienie lamp. Specjaliści zalecają także skontrolowanie wycieraczek i sprawdzenia stanu klocków hamulcowych. Wszystko po to, aby bezpiecznie podróżować po polskich drogach.  

– W przypadku kontroli, kiedy policjanci ujawnią nadmiernie zużyte opony albo inne niesprawne elementy naszego pojazdu, mogą zatrzymać dowód rejestracyjny, a kierowca może liczyć się z mandatem karnym w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych - przypomina st. sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 

Ważne jest także to co wozimy w samochodzie. Jesienią i zimą warto mieć przy sobie skrobaczkę do szyb i odmrażacz do zamków. Szczególnie przydatne mogą okazać się też kable rozruchowe, które pomogą uruchomić samochód, kiedy posłuszeństwa odmówi akumulator.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group