Romantyczna konferencja w Trzciance

23.10.2022   Autor: Kamil Kończewski
---
“Romantycy - czy są światu jeszcze potrzebni?” pod takim tytułem odbyła się w Trzciance konferencja naukowa. Podczas spotkania pisarze, nauczyciele, uczniowie oraz wykładowcy akademiccy dyskutowali nad wpływem polskiego romantyzmu na współczesną literaturę. 
 
Sejm uznał rok 2022 "Rokiem Romantyzmu”. Z tego powodu w Trzciance powstał specjalny projekt literacki pod nazwą “Romantycznie zakręcona Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury”. Od maja do października odbyło się już kilka imprez będących częścią całego cyklu. 
 
- W ramach tego projektu odbyło się u nas w Trzciance “Czytanie pod chmurką”, czytaliśmy utwory romantyków. Było “Kołowanie z romantykami”, czyli rajd rowerowy też z romantycznym takim tłem literackim - mówi Joanna Nienowska, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance.
 
Teraz przyszedł czas na clou całego programu. Do debaty z młodzieżą nad wpływem romantyzmu na współczesną literaturę zaproszono akademickich badaczy literatury. Wśród nich była dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, na co dzień pracująca w Zakładzie Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas spotkania rozwiała obawy dotyczące negatywnego wpływu pandemii i wojny na Ukrainie na romantyków. Jej zdaniem cechy romantyzmu są uniwersalne i w dalszym ciągu istotne, nawet w obecnych, trudnych czasach. Natomiast nowoczesna technologia, Internet, serwisy społecznościowe nie muszą stać w opozycji do romantyzmu.  
 
- Ja bym tu trochę nie demonizowała tej opozycji technologia, a romantyzm. Myślę, że każdą technologię można dobrze wykorzystać. Ja wśród swych studentów na przykład mam zdecydowanie postacie o rysie romantycznym, mam też pozytywistów. Więc cały wachlarz - przekonuje dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, prelegent konferencji.
 
W ramach projektu “Romantycznie zakręcona Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury” odbędą się “Romantyczne literackie podchody”. Zostanie również rozstrzygnięty konkurs “Bądź jak Matejko, historia Polski w obrazach dzieci i młodzieży.” Natomiast imprezą kończącą cały cykl, będzie koncert romantyczny, “Wariacje chopinowskie”.   
Przeczytaj więcej o: romantyczna konferencja, konferencja, trzcianka,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group