Tajny schron dowództwa pilskiego lotniska wysprzątany

13.09.2022   Autor: AK
780---
Wolontariusze posprzątali tajny schron dowództwa 6 pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego. Podziemny obiekt w lesie na terenie pilskiego lotniska ma 150 metrów kwadratowych i dwa pomieszczenia.  
 
Umocnione Stanowisko Dowodzenia było miejscem, gdzie w sytuacji alarmowej przenosiło się dowództwo pilskiego lotniska.  
 
- Bardzo ciężko ten schron znaleźć, bo to są tylko dwa otwory ze schodami i schodzi się od razu pod ziemię, kiedyś przykryte takimi metalowymi klapami, także nie jest to takie łatwe natomiast z naszych pomiarów wynika, że schron ma jakieś 150 m2 powierzchni - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 


 
A wewnątrz są dwa duże pomieszczenia przedzielone długim korytarzem. Tajny schron miasto przekazało w dzierżawę Pilskiemu Muzeum Wojskowemu. Wolontariusze zaczęli od sprzątania. Pomagali nie tylko miłośnicy historii, ale też i zwykli pilanie, a nawet mieszkańcy Monaru.   
 
- Państwo wyszli z taką inicjatywą, że trzeba pomóc posprzątać i z miłą chęcią przyszliśmy. Pełni energii, werwy do działania, trochę brudno, ale jest ok, dajemy radę. Kupa cała laminatów, bo to było wykończone w płytach wiórowych, gruzów, tynków - mówią wolontariusze. 
 
A spod tych gruzów czasem udaje się wydobyć fragmenty wyposażenia tajnego schronu.  
 
- Elementy oświetlenia, porcelanowe złącza prądowe, kontakty, różne rzeczy z wyposażenia - wymienia Krzysztof Mokrzyński, wolontariusz. 
 
Po wysprzątaniu nowy obiekt Pilskiego Muzeum Wojskowego będzie przeznaczony na kolejną salę wystawową. Tym razem będą tu plansze i modele związane z okresem Zimnej Wojny.  
 
- Chcemy pokazać miejsce Polskie w tej całej układance, na jakie niebezpieczeństwa była narażona, m.in. z niebezpieczeństwa rodzajów broni wtedy używanych - tłumaczy Andrzej Jarocki, zastępca dyrektora Pilskiego Muzeum Wojskowego. 
 
W tym broni atomowej. Niedaleko Jastrowia, w miejscowości Brzeźnica - Kolonia w lesie armia radziecka przechowywała w tajnych hangarach głowice jądrowe. Do lat 90-tych ten skład był utrzymywany w całkowitej tajemnicy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group