W Nieżychowie powstanie dom dziecka

12.06.2022   Autor: Jakub Sierakowski
938---
Dom Dziecka dla niepełnosprawnych dzieci powstaje w Nieżychowie w powiecie pilskim. Dzieci będą tam m.in. uczestniczyć w zajęciach szkolonych, dodatkowych i przechodzić rehabilitację. Powiat otrzymał 4 mln zł dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten cel.  

Obiekt w Nieżychowie został zbudowany w 1900 roku. Dawniej był tam Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych, czy Szkoła Podstawowa. Od 2013 stał nieużywany. Teraz zostanie przebudowany na potrzeby placówki opiekuńczo-wychowawczej. To spore wyzwanie, bo budynek oraz park jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Kolejną kwestią jest wielkość obiektu. 


 
- Zadanie nie było łatwe z tego powodu, że przestrzeń szkolna rządzi się trochę innymi prawami i jest otwarta. Natomiast dom dziecka w obecnej formie to niewielkie domy kameralne z podziałem przestrzeni na część nocną, rekreacyjną, do nauki i do wypoczynku - tłumaczy architekt Roman Szumny.
 
W placówce dzieci będą miały m.in. zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, logopedyczne, terapeutyczne. Natomiast dzieci z niepełnosprawnościami będą miały zapewnioną rehabilitację. 
 
- Mocną stroną tej placówki jest to, że będzie to jedyna taka placówka na terenie Wielkopolski. Jeżeli nasze dzieci wymagają specjalnej opieki, bo mają pewne kłopoty w środowisku rodzinnym oraz problemy zdrowotne, to dzisiaj są przekazywani do placówek w znacznie oddalonych miastach - mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. 
 
Prace związane z przebudową mają zakończyć się w grudniu. Będzie to dom na początku dla 14 dzieci. W sumie, docelowo ma tam mieszkać 28 dzieci.  
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group