Ciekawy eksponat. To pamiętniki dziewczynki z czasów I wojny światowej

13.05.2022   Autor: Artur Maras
---472
Pamiętnik pilskiej uczennicy Czesławy Firyn oraz jej świadectwa szkolne z okresu I wojny światowej, kupiło od spadkobierców Pilskie Muzeum Okręgowe. Spisane wspomnienia kobiety to bezcenny zapis życia Piły z lat 1917-1919. Autorkę łączą również pewne wydarzenia ze słynną Piete Kuhr.  
 
- Zgłosił się do nas krewny pani Czesławy Firyn z propozycją zakupu trzech świadectw szkolnych ze szkoły cesarzowej Augusty Wiktorii, do której chodziła Piete Kuhr i lata nam się nam zgadzały. Na początku nie przypuszczaliśmy jednak, że będzie aż tak dobrze, czyli, że obie dziewczynki Piete i Czesława chodziły do jednej klasy i miały jedną wychowawczynię - opowiada Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile. 
 
Nie wiadomo, czy dziewczynki przyjaźniły się ze sobą, ale z pamiętnika Czesławy Firyn wyczytać można, że jedna z najbardziej znanych pilanek Piete Kuhr “jak zawsze była nieprzygotowana do lekcji”. Dziewczynka mieszkała u nauczycielki muzyki, która również uczyła autorkę najsłynniejszego pamiętnika z czasów wojny.
W zapisach kobiety pojawiają się m. in. działacze narodowi: szef Rady Ludowej w Pile ksiądz Zygmunt Dykiert oraz związany z chórem Halka Józef Bocheński. Dzienniczek analizują teraz historycy z Muzeum Okręgowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group