Budynek Starostwa Powiatowego w Pile Fasadą Roku 2021

18.03.2022   Autor: Redakcja
2163---450
Budynek Starostwa Powiatowego w Pile został zwycięzcą ogólnokrajowego konkursu Fasada Roku 2021 w kategorii - budynek po termomodernizacji. Jury doceniło użycie wysokojakościowych  materiałów, nowoczesnych technologii i efekt wizualny. Obecnie zmodernizowany budynek siedziby Starostwa bierze udział w międzynarodowym konkursie Fasada Roku - Baumit Life Challenge 2022. Każdy może zagłosować online. 

- To ogromna satysfakcja i radość, kiedy zostaje doceniona jakość wykonanej pracy i wspólnego zaangażowania – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilskiW konkursie Fasada Roku nagradzane są ciekawe modernizacje i renowacje budynków, podkreślające rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia, poprzez użycie wysokojakościowych materiałów i nowoczesnych technologii firmy Baumit. Konkurs ma na celu docenić architektów, inwestorów i wykonawców. Organizowany jest już od 2007 r. przez firmę Baumit – światowego potentata w produkcji materiałów budowlanych, który ma swoje fabryki także w Polsce.

W przypadku budynku Starostwa Powiatowego nagrodę główną zdobył zarówno inwestor, czyli  powiat pilski jak i wykonawca termomodernizacji firma Nova Term Sp. z o. o. Sp. k. Nagrodę odebrał Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile oraz przedstawiciele firmy Nova Term, z jej prezesem Andrzejem Cieślikiem- Efekt prac jest znakomity. Gratuluję inwestorowi i wykonawcy. Pod uwagę braliśmy jakość wykonanych prac, które łatwe nie były, bo to obiekt zabytkowy, zbudowany z rożnych materiałów.  Ponadto doceniliśmy zgodność wykonanych prac z projektem, a także efekt wizualny, w tym  podświetlenie budynku i zagospodarowanie jego otoczenia – mówił podczas wręczania nagrody Jan Klinowski, dyrektor regionalny firmy Baumit Sp. z o.o. na województwo wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA). Na konkurs napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń blisko 300 budynków z elewacją, wykończoną technologią Baumit (system ocieplenia, system tynkowy budynków lub program produktów renowacyjnych). W pierwszym etapie głosowali internauci, którzy wyłonili 129 obiektów. W kolejnym etapie zwycięzców wybrało jury, w którym zasiadali architekci i dziennikarze mediów branżowych.
Obecny budynek Starostwa Powiatowego w Pile został wzniesiony w latach 1927-1929, według projektu architekta Ernsta Bohne. Główny budynek został wybudowany w stylu charakterystycznym dla budowli niemieckich okresu międzywojennego, o długości 90 metrów. Należy do nielicznych budynków zabytkowych w Pile. Po wojnie, w latach 1954-1970 funkcjonowało tu Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. W budynku mieścił się także internat, stołówka, a także mieszkania dla nauczycieli. Po 1970 r. w budynku przez krótki okres mieścił się Dom Dziecka. W 1975 r. obiekt ponownie został dostosowany do funkcji administracyjnych na potrzeby Urzędu Wojewódzkiego w Pile. Po kolejnej reformie administracyjnej od 1999 roku jest siedzibą Starostwa Powiatowego w Pile. 

W 2018 roku termomodernizacja budynku przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile znalazła się w gronie ścisłych finalistów XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2017. Prace wykonała również firma Nova Term.
Z kolei w 2021 r. powiat zdobył I nagrodę w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na najlepszą inwestycję oświetleniową w kraju w 2020 r., w kategorii Oświetlenie Obiektów Sportowych za odbudowę i montaż nowoczesnego oświetlenia Stadionu Powiatowego przy Okrzei.
 
Teraz termomodernizacja budynku Starostwa bierze teraz udział w międzynarodowym konkursie Fasada Roku - Life Challenge 2022. Do 17 kwietnia można głosować online w tym miejscu

fot. i opr. Starostwo Powiatowe w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group