Umowa na Fundusze Norweskie podpisana

24.02.2022   Autor: Jakub Sierakowski
720---171
Złotów z umową na Fundusze Norweskie. “Serial”, który trwał kilka miesięcy, dobiegł końca. Miasto dostanie 3,5 mln euro. 

Starania o przyznanie Funduszy Norweskich zaczęły się wiele miesięcy temu. Konkurencja była duża - początkowo do walki wystartowało 230 miast, z których ostatecznie 29 dostanie pieniądze. Wśród nich jest Złotów. 

- Ta ostatnia faza kończąca 8-miesięczne prace należała akurat do mnie. To należało zrobić naprawdę w krótkim czasie. Mieliśmy do końca października czas, ja miałam akurat 2 tygodnie, żeby spiąć to wszystko - mówi Jadwiga Skórcz, skarbnik gminy. 

I to się udało. Paradoksalnie, przyznanie Funduszy Norweskich oznaczało początek problemów. Radni nie zaakceptowali pomysłu władz miasta. Zakładał on dołożenie do ponad 16 milionów złotych z FN, ok. 12-u z własnego budżetu. Według rajców, miasto nie powinno dołożyć nawet złotówki. Ostatecznie po wielu dyskusjach i kłótniach, przegłosowano okrojoną wersję projektu, bez środków własnych. Teraz podpisano umowę z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. 
- Dla mnie to już oznacza jedno – realizujemy Fundusze Norweskie. Ale tak naprawdę to jest narzędzie do tego, żeby realizować markę Złotów Wielkopolskie Zdroje. Tę markę wypracowaliśmy kilka lat temu. Ona była pewną wizją. Ta wizja dała nam te środki. Dzisiaj są na to pieniądze, ale jesteśmy już dalej. Dzisiaj są to konkretne działania i korzyści dla mieszkańców - zapewnia Adam Pulit, burmistrz Złotowa. 

W pierwszej kolejności dzięki norweskim pieniądzom, miasto chce zająć się problemem sinic na jeziorze Zaleskim oraz rozpocząć odwierty w poszukiwaniu nowych źródeł wody oraz borowin. Kolejne zadania, to m.in. przygotowanie rozbudowy systemu ścieżek rowerowych w mieście oraz montaż paneli fotowoltaicznych na publicznych przedszkolach oraz Urzędzie Miejskim.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group