Potrójne święto wielkopolskich terytorialsów

31.01.2022   Autor: Redakcja
1467---258
Przysięga wojskowa nowych żołnierzy, wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego i święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tak wyglądała sobota wielkopolskich terytorialsów.

Wielkopolska brygada obchodzi swoje święto już czwarty raz. Uroczystość została ustanowiona na pamiątkę przysięgi Wojsk Wielkopolskich 26. stycznia 1919 roku na poznańskim Placu Wolności. Chcąc upamiętnić ten dzień, w 12 WBOT odbywają się przysięgi wojskowe kolejnych rekrutów. Z powodu pandemii COVID 19, podobnie jak w ubiegłym roku, obchody miały skromny charakter. W sobotę, 29. stycznia, ponad 70 żołnierzy wypowiedziało słowa roty przysięgi w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Świadkami uroczystości nie mogli być bliscy żołnierzy składających przysięgę. Rodziny mogły jednak uczestniczyć w uroczystości online.

Tegoroczne święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone było z ceremonią wręczenia Chorągwi Wojska Polskiego. Przekazał ją dowódcy 12 WBOT, płk. Zbigniewowi Targońskiemu, dowódca WOT - gen. Wiesław Kukuła. Chwilę później, rekruci wypowiedzieli słowa roty przysięgi.

- Nie miejcie dla siebie litości i pamiętajcie, że kropla potu oszczędza litry krwi. Ból przeminie a chwała pozostanie – powiedział podczas przysięgi gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

- Dziękuję za wasz wysiłek i godną postawę żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, włożony trud i wysiłek podczas szkolenia podstawowego. Chylę czoła przed wami i waszymi rodzinami – mówił do swoich nowych żołnierzy płk Zbigniew Targoński, dowódca 12 WBOT.
Lubuszanie i Wielkopolanie ukończyli szkolenie podstawowe, które tym razem odbyło się w ramach „Ferii z WOT”. Za nimi intensywny trening wojskowy, który stanowi wstęp do dalszego kształcenia terytorialsa. Każdy dzień podczas „szesnastki” oznaczał kilkanaście godzin wysiłku psycho-fizycznego. Żołnierze zdobyli podstawową wiedzę m.in. z zakresu taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią a także topografii. Przepustką do złożenia uroczystej przysięgi był egzamin z „pętli taktycznej”. Rekruci musieli pokazać, czego nauczyli się podczas szkolenia.

Wielkopolska brygada wzbogaciła się o ponad 70 żołnierzy. Większość przysięgających stanowili uczniowie i żołnierze, którzy postanowili poświęcić ferie na trening wojskowych. Wśród nich znaleźli się także psycholog, trener drugoligowej drużyny siatkówki oraz rekonstruktor historyczny. Część z nich trafi do Dolaszewa pod Piłą. 

opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. DWOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group