Pierwszy ekomural w Pile. Pochłania smog

03.01.2022   Autor: Redakcja
873---139
Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Bydgoskiej w Pile pojawił się nowy innowacyjny ekomural. Do jego wykonania zastosowana została specjalna fotokatalityczna farba, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Jak podają jej producenci farba wzmacnia również fasadę budynku i jest samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca. Autorem i wykonawcą muralu jest pilski artysta TeeTos.

Nowy mural oprócz fizycznego oczyszczania powietrza ma swoją treścią zachęcić do bardziej ekologicznego stylu życia – np. zamiany samochodu na rower lub komunikację publiczną. Tym bardziej, że rower ma właściwie same zalety: jazda nim nie odchudza portfela, pomaga utrzymać w sprawności ciało. No i człowiek napędzający pojazd emituje zdecydowanie mniej dwutlenku węgla i innych gazów niż samochód. 

- Ta praca idealnie wpisuje się w realizację naszego celu Piła - zielone miasto – oczywiście zielone nie tylko zielenią miejską, ale też transportem i budownictwem. Wierzę, że spełni swoje zadanie i zachęci kolejnych mieszkańców do zmiany formy transportu. W tym celu tylko w ostatnich tygodniach zbudowaliśmy m.in. drogi rowerowe przy ul. Przemysłowej i ul. Okólnej. Niebawem oddamy również kolejny odcinek wzdłuż ul. Bydgoskiej – mówi prezydent Piotr Głowski.
Mural powstał jako element promocji projektu pn. „Przebudowa drogi rowerowej z oświetleniem wzdłuż odcinka ul. Przemysłowej w Pile jako element wspierania gospodarki niskoemisyjnej na terenie Pilskiego OSI” Zadanie to zostało wsparte środkami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach wyodrębnionej puli środków dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Wartość dofinansowania pozyskana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 1 316 441,32 zł.

PIERWSZY TEGO TYPU MURAL POWSTAŁ W ZŁOTOWIE 

Głównym elementem zadania jest liczący 865 metrów ciąg pieszo-rowerowy wraz z energooszczędnym oświetleniem. Nowy odcinek łączy się z istniejącym już odcinkiem drogi rowerowej w rejonie cmentarza komunalnego i biegnie do skrzyżowania z ulicą Motylewską po stronie południowej.

fot. i opr. Bartosz Mirowski - Urząd Miasta w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group