Wapno - gaszone, malarskie, budowlane

22.11.2021   Autor: Reklama
1598---28

Wapno to substancja szlachetna towarzysząca człowiekowi od tysiącleci. Jest to materiał uniwersalny, stosowany we wszystkich dziedzinach gospodarki, szczególnie w budownictwie. Wapno, pomimo odkrycia cementu, jest nadal niezastąpione w wielu zastosowaniach budowlanych, nie tylko w technikach tradycyjnych, ale i współczesnych. Jest to materiał nowoczesny, ponieważ wchodzi w skład nowych rozwiązań zapraw, np. przy produkcji suchych mieszanek tynkarskich czy mas klejowych. Warto wspomnieć, że wapno jest produktem naturalnym, który nie zawiera szkodliwych dla człowieka substancji. Obecnie produkowane jest w kontrolowanych warunkach przemysłowych, objęte odpowiednimi normami.

Wapno w budownictwie

Wapno budowlane to inaczej wodorotlenek wapnia, jest to najbardziej wszechstronny produkt wśród materiałów wiążących. Wapno stosowane jest w zaprawach murarskich i tynkarskich. Znajduje zastosowanie w bieleniu ścian i sufitów budynków. Ma działanie dezynfekujące. Wapno może być stosowane w oczyszczaniu soku buraczanego lub do zmiękczania wody. Stosowane jest w stomatologii jako podkład do wypełniania ubytków. Jest to produkt całkowicie naturalny, a w Polskim budownictwie nigdy nie zaprzestano jego używania. Wapno znajdziemy w sklepie Castorama na stronie https://www.castorama.pl. Spełnia ono najwyższe standardy jakości.

Zastosowanie wapna gaszonego

Wapno gaszone nazywane również wapnem lasowanym powstaje w reakcji gaszenia wapna palonego. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Wchodzi w skład zapraw tynkarskich oraz murarskich. Aby podnieść jakość masy murarskiej warto zastosować wcześniejsze moczenie wapna, mimo, że nie jest to wymagane. W przypadku zapraw tynkarskich cementowych i cementowo-wapiennych wcześniejsze moczenie jest konieczne. Wapno gaszone znajduje zastosowanie w bieleniu ścian i sufitów budynków. Ma działanie dezynfekujące podłoże, likwiduje pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze. Uodparnia pomalowane powierzchnie na rozwój pleśni czy grzybów. Bielenie ścian warto przeprowadzić w budynkach gospodarczych, piwnicach, oborach, w łazienkach, pralniach czy kuchniach. Powstała warstwa ochronna jest nieścieralna.

Wapno malarskie gotowe do użycia

Wapno malarskie to wyrób gotowy do użycia, posiada właściwości antyseptyczne, dlatego warto je stosować w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć i grzyba. Wapno może być stosowane do zapraw murarskich i jako dodatek do farb emulsyjnych. Farby te używamy do malowania wewnątrz pomieszczeń w celu poprawy paroprzepuszczalności powłok malarskich oraz czasem do obniżenia kosztów malowania. W ogrodnictwie wapno malarskie służy do ochronnego bielenia drzew i krzewów – robimy to późną jesienią lub wczesną wiosną, a także do malowania krawężników. Wapno malarskie jest gotowe do użycia po dokładnym wymieszaniu, w trakcie bielenia należy czynność powtarzać. Przed wymieszaniem produkt może być rozwarstwiony, ale nie świadczy to o złej jakości wapna. Rozcieńczamy je wodą pitną. Jeśli chcemy je zastosować jako dodatek do farb, musimy upewnić się, że producent farby dopuszcza taką możliwość.  

Rola wapna budowlanego w produktach budowlanych

Wapno budowlane sprzedawane jest pod postacią bardzo drobno zmielonego proszku: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/cementy-wapno-kruszywo/wapno.html, które jest gotowe do użycia jako składnik zapraw murarskich, tradycyjnych, grubowarstwowych, gładzi szpachlowych, farb wapiennych, tynków wewnętrznych i zewnętrznych czy mineralnych tynków cienkowarstwowych stosowanych przy ocieplaniu ścian zewnętrznych na mokro. Dodawanie wapna pozytywnie wpływa na cechy zapraw i mas tynkarskich. Poprawia urabialność, plastyczność, przyczepność do podłoża, zdolność do utrzymywania wody, wydłuża czas, w którym zaprawa nadaje się do użycia, np. w trakcie upałów. Dzięki dodawaniu wapna budowlanego wszelkie wyroby zapraw są mniej podatne na odspojenia i pękanie pod wpływem naprężeń. Wapno korzystanie wpływa na szczelność i mrozoodporność tynków. Ponieważ jest to produkt całkowicie naturalny i bezpieczny dla zdrowia, to korzystanie wpływa na mikroklimat pomieszczeń.


fot. materiały własne klienta

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group