Spór o maszt na Koszycach

23.10.2021   Autor: Mateusz Manthai
3022---808
Mieszkańcy osiedla Koszyce protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej. Kilkadziesiąt osób zebrało się w środę przy alei Niepodległości, aby wyrazić swoje niezadowolenie.  
 
Nie chcemy masztu na Koszycach - takimi okrzykami mieszkańcy osiedla zamanifestowali sprzeciw dotyczący budowy masztu telefonii komórkowej. Jak mówią, boją się szkodliwego promieniowania, które według nich emitują anteny.  
 
Każdy z nas korzysta z telefonów. Każdy z nas chce mieć dobry zasięg, ale można powiedzieć, że nikt z nas nie chce spać obok takiego urządzenia, które nadaje fale - twierdzi Krzysztof Butterweck, mieszkaniec Koszyc.


 
Temat budowy masztu na skrzyżowaniu ulic Wałeckiej i alei Niepodległości pojawił się pod koniec 2020 roku. Inwestor, sieć Play wystąpiła do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę. Urzędnicy odmówili i poprosili o uzupełnienie dokumentów o decyzję środowiskową z Urzędu Miasta.  
 
– Inwestor nie musi posiadać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i dalej może procedować lokalizację swojego przedsięwzięcia, czyli może wystąpić o uzyskanie pozwolenia na budowę - wyjaśnia Lidia Plewazastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM Piły.
 
Miasto, powołując się na rozporządzenie o przedsięwzięciach mogących znacząco oddziaływać na środowisko, umorzyło postępowanie. Jak mówią urzędnicy, inwestor przedstawił analizę, która mówi, że instalacja nie wpłynie negatywnie na zdrowie mieszkańców osiedla. Ci jednak nie wierzą w te zapewnienia i decyzję magistratu zaskarżyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Takie stanowisko Urzędu Miasta dziwi także starostę pilskiego.  

– Na pewno taka decyzja środowiskowa i jej fakt istnienia byłaby bardziej korzystna dla mieszkańców niż jej brak - zaznacza Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Jak mówi Eligiusz Komarowski, w tej chwili sprawa nie jest procedowana w starostwie. Miejscy urzędnicy uważają natomiast, że powiat zrzuca na nich odpowiedzialność za ten impas.  
 
– W podejmowaniu decyzji musimy kierować się przepisami prawa i tym, co nas zobowiązuje. Pan prezydent, mimo że prywatnie może się sprzeciwiać, był zobowiązany do umorzenia tej sprawy - mówi Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły.
 
Teraz sprawa leży w gestii Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO może utrzymać w mocy decyzję miasta bądź przekazać ją do ponownego rozpatrzenia.  
OŚWIADCZENIE SIECI PLAY 
W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie wielkopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego.
 
Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze – czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja.
 
Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych.
 
Wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy wreszcie dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.
 
Inwestycja na osiedlu Koszyce jest na etapie uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Planowana infrastruktura oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia. Dodatkowo każda z inwestycji operatora sieci Play spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
 
Wszystkie stosowane urządzenia nadawcze spełniają wymogi norm oraz polskiego prawa, a przed uruchomieniem podlegają obowiązkowemu badaniu pod kątem zgodności z obowiązującymi limitami emisji pola elektromagnetycznego do środowiska w miejscach dostępnych dla ludności. Jedynie w przypadku poprawnego wyniku takiego badania wykonanego przez niezależne, akredytowane laboratorium pomiarowe, możliwe jest uruchomienie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group