Piła oddaje powiatowi drogi. Umowa o współpracy zerwana

08.10.2021   Autor: Michał Kępiński
1559---28
Kolejna odsłona wojenki pilsko-pilskiej. Tym razem osią sporu na linii miasto-powiat stało się zarządzenie drogami i remont mostu Bolesława Krzywoustego. Magistrat mówi o unikaniu odpowiedzialności, starosta zaś o nieudolnym gospodarowaniu.  

Od ponad 13 lat w ramach podpisanego porozumienia Piła zarządzała drogami powiatowymi przebiegającymi przez miasto. Starostwo na ten cel przekazywało 2 mln złotych rocznie. Prezydent Piły wypowiedział jednak to uzgodnienie, a powodem jest brak jednoznacznej odpowiedzi powiatu na propozycje podzielenia się po połowie kosztami remontu mostu Bolesława Krzywoustego.  

- Nie możemy dalej tolerować takiego stanu rzeczy który jest, odkładania, przekładania, zastanawiania się, a może, a może inaczej. Uznaliśmy, że jednak właściciel powinien wtedy podjąć jednoznaczną decyzję dla dobra mieszkańców Piły - mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły. 

Most Krzywoustego się sypie. Kto go naprawi?

Tymczasem starosta twierdzi, że złożona przez miasto propozycja dotycząca podziału kosztów remontu tego mostu jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa.  

– Dzisiaj nie można było składać deklaracji związanych z porozumieniami nie mając wyceny tego mostu, nie mając tak naprawdę do końca pełnej dokumentacji, to jest takie wróżenie z fusów. Pamiętajmy, że dysponujemy środkami publicznymi - odpowiada Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  
Wiceprezydent z kolei twierdzi, że starosta pilski szukał tylko pretekstu by nie przystać na złożoną propozycję. - Nikt nie jest w stanie w chwili obecnej ocenić jaka to będzie wartość. Mówimy o pewnym intencyjnym porozumieniu i to było oczywiste. Zwracaliśmy się również do starostwa i nie będę w tej chwili cytował pism, że należy zawrzeć odrębne porozumienie - mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły. 

W efekcie nie ma ani odrębnego porozumienia w sprawie remontu mostu, ani dotyczącego zarządzania drogami powiatowymi w obrębie Piły.  Tymi od nowego roku będzie zajmowało się starostwo. To na barkach powiatu spocznie obowiązek remontu, odśnieżania, malowania ponad 40 km dróg w Pile.  

– My nie będziemy rozpaczali z tego powodu. My pracujemy, my nie szukamy usprawiedliwień, my nie szukamy winnych jak to często bywa ze strony włodarzy gminy Piła, no trudno, ale chcieliśmy mieszkańców uspokoić, że my sobie świetnie poradzimy - zapewnia  Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski. 
 
I deklarują, że w najbliższym czasie przygotują pełną dokumentację dotyczącą remontu mostu Bolesława Krzywoustego, tak aby w 2022 roku aplikować o dofinansowanie tej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group