Wielkopolska przekroczyła poziom 50% w pełni zaszczepionych mieszkańców

23.08.2021   Autor: Redakcja
1761---791
Wielkopolska przekroczyła poziom 50% w pełni zaszczepionych mieszkańców przeciwko COVID-19. Liderem szczepień jest Poznań, z ponad 63% wyszczepieniem. Jak na tym tle wyglądają powiaty z naszego regionu?

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeanalizował dane pochodzące z baz Centrum e-Zdrowia. Przedstawiają one stan szczepień przeciw COVID-19 w regionie na czwartek, 19 sierpnia. Wielkopolska przekroczyła już próg połowy w pełni zaszczepionych mieszkańców. Po dwóch dawkach lub przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J było 19 sierpnia dokładnie 50,7 proc. Wielkopolan (blisko 1,8 mln osób). Taki wynik daje drugie miejsce pośród wszystkich województw w Polsce – za województwem mazowieckim, gdzie pełną ochronę ma już zapewnionych ponad 52 proc. mieszkańców.

Wysoka pozycja województwa wielkopolskiego nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Dynamika szczepień przeciw COVID-19 w ostatnich tygodniach znacząco spadła, a tylko one są sprawdzoną drogą do ograniczenia skutków nadchodzącej czwartej fali pandemii – przestrzega Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Choć są w Wielkopolsce powiaty, które dobrze radzą sobie ze szczepieniami, to z rosnącym niepokojem patrzymy na miejsca, gdzie procent wyszczepienia wynosi poniżej 50 proc., niekiedy niewiele przekraczając 40 proc. Sytuacja tych powiatów w czasie następnego wzrostu zakażeń może być naprawdę trudna. W chwili, kiedy szczepionki są dostępne niemal „od ręki” nie szczepienie się jest wyrazem braku odpowiedzialności i troski nie tylko o swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo swoich bliskich oraz innych osób.

Osoby niezaszczepione powinny zdecydować się na szczepienie jak najszybciej. To ostatni moment, w którym zakażeń w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało. Poziom zaszczepienia na poziomie 60 proc. nie gwarantuje nam odporności zbiorowej. W tej chwili walka toczy się o życie i uniknięcie masowych hospitalizacji w trakcie czwartej fali pandemii. Przykłady z innych krajów pokazują, że choć mutacja Delta przenosi się szybciej, a zakażenia bywają wykrywane także u osób zaszczepionych, to przechodzą one COVID-19 bardzo lekko. To osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali i najciężej przechodziły zakażenie – prognozuje prof. Jacek Wysocki, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej na UM w Poznaniu.
Chociaż zaszczepionych jest ponad połowa mieszkańców Wielkopolski, to gdyby spojrzeć na mapę powiatów z danymi na 19 sierpnia, widać, że poziom ten osiągnęła mniejszość z nich. Najgorzej prezentuje się sytuacja w powiecie kaliskim, w którym pełnej ochrony przeciw COVID—19 nie miało jeszcze 40 proc. mieszkańców. Granicę tę w niewielkim stopniu przekroczyły także powiaty kolski i ostrzeszowski (około 41 proc.). Niewiele lepiej jest w powiecie złotowskim (42,6%). 

Statystykę szczepień w Wielkopolsce znacząco poprawiają szczepienia w najbardziej zaludnionych: Poznaniu (63,95%) i powiecie poznańskim (56,84%). W pierwszej dziesiątce powiatów o najwyższym poziomie zaszczepienia znajdziemy również dwa inne miasta na prawach powiatu - Konin i Leszno. Próżno jednak w tym zestawieniu znaleźć powiaty z naszego regionu. W żadnym poziom wyszczepienia nie osiągnął 50%. Najwięcej zaszczepionych jest w powiecie chodzieskim (49,82%), dalej w pilskim (48,65%) i czarnkowsko-trzcianeckim (47,06%). 

źródło: Wielkopolski Oddział NFZ

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group