Polak Polakowi Polakiem - chcemy wyższych podatków dla rodaków

19.05.2021   Autor: News4Media
1036---379
Za wprowadzeniem wyższych podatków dla ludzi, którzy zarabiają więcej jest przeważająca część Polaków. Tak wynika z najnowszych badań.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w zaprezentowanym przez nich niedawno „Polskim Ładzie” proponują podwyżki podatków dla tych, którzy mają większe zarobki (tzn. sięgające powyżej 10 tys. złotych brutto miesięcznie). Program zakłada też m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Rozwiązanie ma kosztować budżet państwa ok. 20 mld złotych rocznie. Najwięcej skorzystają na tym ci, którzy zarabiają najmniej. Przy pensji sięgającej 3000 złotych brutto miesięcznie, kwota netto to obecnie 2202 złote, po zmianie na rękę będzie wynosić natomiast 2356 złotych. To tzw. progresja podatkowa, czyli stopniowe podwyższanie stopy podatkowej w stosunku do podstawy opodatkowania. Oznacza to, że część dochodów zostaje opodatkowana niższą stawką, a po przekroczeniu określonej kwoty dochodu - wyższą.

Z badań przeprowadzonych przez platformę analityczno-badawczą UCE Research na zlecenie portalu money.pl wynika, że większość Polaków popiera pomysł PiS i Zjednoczonej Prawicy, dotyczący zmian podatkowych. „Zdecydowanie za” jest 24,3 proc. badanych, a „raczej tak” odpowiedziało 32,3 proc. respondentów. „Zdecydowanie negatywnie” ten pomysł ocenia 13,8 proc. A na „raczej nie” jest 12,3 proc. Zdania nie ma natomiast 17,3 proc. osób.
Poparcie dla programu PiS rośnie z wiekiem. Wśród badanych w wieku 18-22 lata, „zadecydowanie za” takim rozwiązaniem jest tylko 12,2 proc. badanych. Największe poparcie pomysły zawarte w „Polskim Ładzie” mają u najstarszej grupy, czyli w wieku 55-80 lat. Tu 26,8 proc. respondentów jest „zdecydowanie za” obniżką podatków dla najmniej zarabiających i podwyżką dla tych bardziej majętnych.

Jeżeli chodzi o kwalifikacje, to podatkowe pomysły PiS najbardziej podobają się osobom z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. W tych grupach zdecydowane poparcie przekracza 30 procent. Wśród osób z wykształceniem średnim jest to 24 proc., a z wyższym 21,7 proc.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group