Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. Co się zmienia?

12.05.2021   Autor: News4Media
1975---253
Premier Mateusz Morawiecki, ze względu spadającą liczbę zakażeń COVID-19, podjął decyzję o szybszym odmrożeniu gospodarki.

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

15 maja 
Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak nakaz zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
Transport zbiorowy - 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) - będzie obowiązywał dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że oddzieli je przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od poziomu stolika).
Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu, maksymalnie 50-procentowe obłożenie. Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie, nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych. Nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich. Reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.
Sport - obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób.

21 maja 
Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie - maksymalnie 50-procentowe obłożenie. Reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki. Uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków. Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu - maksymalnie 50-procentowe obłożenie.
28 maja 
Gastronomia wewnętrzna – w lokalu - maksymalnie 50-procentowe obłożenie. Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie). maks. 50 osób (Co ciekawe, do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)
Sport – kryte obiekty sportowe, baseny dla wszystkich 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit do 250 osób, siłownie, kluby fitness, solaria - limit: 1 osoba na 15m2. Reżim sanitarny.

29 maja 
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie - stacjonarnie wszyscy uczniowie. Reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?
Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa.
Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej). Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group