Wyprowadzka muzeum

14.03.2021   Autor: Artur Maras
570---194
Muzeum Staszica przygotowuje się do generalnego remontu. Spakowane eksponaty są przewożone do tymczasowej siedziby przy ul. Kusocińskiego. Budynek przejdzie totalną metamorfozę za niemal 2 mln złotych.
 
Wielkie pakowanie w Muzeum Staszica zaczęło się już pod koniec ubiegłego roku.
 


- Sukcesywnie pakowaliśmy i zabezpieczaliśmy najpierw bibliotekę muzealną, magazyn a na końcu same zbiory. Tych obiektów jest sporo. Samych muzealiów około 1,5 tysiąca. Biblioteka liczy ponad 4 tysiące tomów - przypomina Maciej Usurski, historyk, kustosz w Muzeum Stanisława Staszica.
 
Było więc co robić. Eksponaty przy okazji zostały ponownie skatalogowane i opisane. Teraz wraz z wyposażeniem muzeum trafią do tymczasowej siedziby przy ul. Kusocińskiego.
Aby wrócić tu po remoncie, w trakcie którego budynek czekają diametralne zmiany.
 
- Tak naprawdę to jest remont kapitalny. Będziemy tutaj mieć wymienione w zasadzie wszystko, czyli  podłogi, drzwi, pomalowane ściany. Oczywiście wszystko to z zachowaniem rygorów historycznych i pod okiem konserwatora zabytków - mówi Joanna Rychlik-Łukasiewicz, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
 
Obiekt zostanie także dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Prace potrwają najprawdopodobniej do jesieni. Koszt modernizacji to niemal 2 mln złotych. Większość tych pieniędzy to fundusze unijne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group